Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi 189. törvény a bevezetőjében az alábbi módon fogalmaz. „Az Országgyűlés elismeri és védi a helyi választópolgárok közösségének önkormányzáshoz való jogát.
Az OrszággyűlĂ©s tisztelettel adĂłzva hazánk haladĂł önkormányzati hagyományai elĹ‘tt, az AlaptörvĂ©nyben meghatározott önkormányzati jogok kiteljesĂtĂ©se, a helyi önkormányzáshoz szĂĽksĂ©ges feltĂ©telek megteremtĂ©se, a nemzeti egyĂĽttműködĂ©s erĹ‘sĂtĂ©se, a telepĂĽlĂ©sek önfenntartási kĂ©pessĂ©gĂ©nek elĹ‘segĂtĂ©se, valamint a helyi közössĂ©g öngondoskodásra valĂł kĂ©pessĂ©gĂ©nek erĹ‘sĂtĂ©se Ă©rdekĂ©ben” alkotta meg a törvĂ©nyt.
|
Mindaz, ami napjainkban történik, meggyőződésem, hogy a törvény szellemiségét alapjaiban sérti, célkitűzéseivel teljesen mértékben ellentétes.
Mindazok a képviselők és a polgármester, akiket a veszprémiek 2014 őszén megválasztották, kötelesek lennének akár az állammal szemben is védeni az önkormányzáshoz való jogainkat.
Országosan a legĂłvatosabb becslĂ©sek szerint is tanárok tĂzezrei sztrájkoltak annak Ă©rdekĂ©ben, hogy amennyiben az önkormányzatok vállalják, kaphassák vissza az állami kezelĂ©sbe vett iskoláikat. A sztrájk Ăłta ezzel ellentĂ©tes irányĂş döntĂ©s látszik körvonalazĂłdni Ă©s mĂ©g azt is el kĂvánják vonni, amit eddig meghagytak önkormányzati hatáskörben.
A kĂ©szĂĽlĹ‘ 2017-es költsĂ©gvetĂ©s jelenleg ismert számai között nincs arra utalĂł adat, hogy a napi működtetĂ©shez is az állam kĂván az általa lĂ©trehozni kĂvánt 56 Ăşj kis Klebelsberg központon keresztĂĽl segĂtsĂ©get nyĂşjtani, s a kormányzati politikusok nyilatkozatai alapján mára egyĂ©rtelművĂ© vált a közoktatási intĂ©zmĂ©nyek teljes körű államosĂtásának szándĂ©ka. Az is körvonalazĂłdni látszik, hogy a működĂ©si költsĂ©geket továbbra is az önkormányzatokkal kĂvánják biztosĂttatni, miközben elvonnak mindennemű döntĂ©si lehetĹ‘sĂ©get az önkormányzatoktĂłl. Az önkormányzatok kiĂĽresĂtĂ©se továbbra is gĹ‘zerĹ‘vel zajlik!
A választĂłk bizalmábĂłl kĂ©pviselĹ‘vĂ© vált veszprĂ©mi testĂĽlet minden tagjának kötelessĂ©ge lenne az önkormányzati Ă©rdekek kĂ©pviselete Ă©s a törvĂ©nyalkotĂł szembesĂtĂ©se ezzel az alapjaiban elhibázott koncepciĂłval szemben. Annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a veszprĂ©miekkel szembeni kötelezettsĂ©gĂĽnket ne sĂ©rtsĂĽk meg, arra kĂ©rem, s szĂłlĂtom fel a többsĂ©g tagjait, hogy (akár rendkĂvĂĽli közgyűlĂ©s keretĂ©ben,) mielĹ‘bb tárgyaljon meg egy, a többsĂ©g által elkĂ©szĂtett elĹ‘terjesztĂ©st, olyan tartalmĂş határozati javaslattal, amelyben arra hatalmazza fel VeszprĂ©m polgármesterĂ©t, hogy kĂ©pviselje azt az álláspontot, amely szerint a közgyűlĂ©s Ă©s Ăgy a veszprĂ©miek vissza kĂvánják venni iskoláikat. Ennek Ă©rdekĂ©ben arra kĂ©rik a törvĂ©nyalkotĂłt, hogy a szĂĽksĂ©ges jogszabályi változásokat mielĹ‘tt kĂ©szĂtse elĹ‘ Ă©s a Parlamentben fogadják is el azokat. |