Demonstráljon velünk!

2014-04-01 15:26:26

Demonstráljon és aggódjon velünk együtt csendesen április 4-én és április 5-én este 8 órakor is Veszprémben az Óváros téren a Polgármesteri Hivatal előtt a demokráciáért. Április 4-én (pénteken) este 8 órakor Juhász Gyulára emlékezünk születésnapján, április 5-én, (szombaton) este 8 órakor pedig Örkény Istvánra.

Amennyiben kedvet érez hozzá, hozza el nekünk kedvenc versét Juhász Gyulától, vagy Örkény valamelyik egypercesét.

A Világos Veszprémért Mozgalom tagjai arra kérik, hogy egy mécsest is hozzon magával, amelyet a megemlékezés végén közösen gyújtunk meg és helyezünk el a demokrácia jelképénél, a „Városháza” bejáratánál.

A rendezvények címe:

Április 4. Prózával, lírával a magyarság sorsának alakulásáért, Juhász Gyula születésnapján

Április 5. Akiket elvittek és akik visszajöttek, Örkény István születésnapján

Juhász Gyula (Szeged, 1883. április 4. – Szeged, 1937. április 6.) magyar költő. A 20. század első felében Magyarország egyik legelismertebb költője, József Attila előtt a magyarság sorsának legjelentősebb magyar lírai kifejezője. Juhász Gyula egész életén át boldogtalan volt, társtalan magánya sohasem oldódott fel, tragikus betegsége, pesszimista kedélyvilága csaknem a kezdetektől rányomta bélyegét verseire. Így lett lírájának alaphangja a mélabú és a rezignált bánat. Költői stílusát kevésbé hatja át a szimbolizmus, mint a századelő nagy újítóiét, nyelve konkrétabb, reálisabb, érthetőbb. Költeményei általában rövidek, kompozíciójuk zárt. Az impresszionista hangulatlíra művelője volt. Mélyen hitt a szépségben és a művészetben, mely az elveszett édent jelentette neki.

Örkény István (Budapest, 1912. április 5. – Budapest, 1979. június 24.) Kossuth-díjas író, gyógyszerész, az Újhold társszerkesztője; a világirodalmi rangú magyar groteszk próza megteremtője

Örkény jómódú zsidó polgárcsaládban született a tízes évek elején. Édesanyja Pető Margit, édesapja Örkény Hugó patikus. 1930-ban érettségizett a Piarista Gimnáziumban, majd a Műegyetem vegyészmérnöki karára iratkozott be. 1932-ben átiratkozott gyógyszerész szakra, ahol le is diplomázott 1934-ben.

1937-ben került kapcsolatba a Szép Szó körével, majd Londonba, Párizsba utazott, ahol alkalmi munkákból élt. 1940-ben tért vissza Budapestre, ahol befejezte műegyetemi tanulmányait, s 1941-ben diplomázott mint vegyészmérnök.

A második világháborúban munkaszolgálatos volt a Donnál, majd hadifogságba esett, s csak 1946-ban térhetett haza.

Előzmény! Klikkeljen ide!

Vissza...