 Német kutatók a szélessávú internet elterjedésével, a szórakozási szokások gyökeres átalakulásával magyarázzák a választói részvétel jelentős csökkenését.
Nagy sebessĂ©ggel, alacsony költsĂ©ggel, sokkal több emberhez juttat el informáciĂłt – ezĂ©rt az internetet sokan a demokratizálĂłdás, s egyben a politikai mozgĂłsĂtás egyik leghatĂ©konyabb eszközĂ©nek tartják.
|
A világhálĂłnak azonban van ezzel ellentĂ©tes, demobilizáciĂłs hatása is, mĂ©ghozzá nem kicsi. NĂ©metországban, kĂĽlönösen a szövetsĂ©gi köztársaság nyugati tartományaiban az elmĂşlt Ă©vekben jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben csökkent a választási rĂ©szvĂ©tel, s ezt a negatĂv jelensĂ©get három nĂ©met kutatĂł nem mással, mint a szĂ©lessávĂş internet elterjedĂ©sĂ©vel hozza összefĂĽggĂ©sbe.
Az internet elterjedĂ©sĂ©vel, az egyre gyorsabb Ă©s jobb minĹ‘sĂ©gű világhálĂłs hozzáfĂ©rĂ©ssel megváltoznak a szĂłrakozási szokások. Egyre többen az interneten keresnek maguknak szĂłrakoztatĂł tartalmakat, aminek következtĂ©ben kevesebbet nĂ©znek tĂ©vĂ©t, beleĂ©rtve a kereskedelmi csatornákat. Mivel a nyugati tartományokban a televĂziĂł szolgál a közĂ©leti-politikai informáciĂłk fĹ‘ forrásakĂ©nt, a tĂ©vĂ©s fogyasztás csökkenĂ©se magával vonja a közĂ©leti-politikai tĂ©mák iránti Ă©rdeklĹ‘dĂ©s visszaesĂ©sĂ©t. A nyugatnĂ©met tartományokban Ă©lĹ‘ választĂłk használják az átlagosnál nagyobb mĂ©rtĂ©kben a televĂziĂłt arra, hogy informáciĂłhoz jussanak a tartományi Ă©s országos politikárĂłl – magyarázta a NĂ©pszabadságnak a meglepĹ‘ eredmĂ©nnyel szolgálĂł tanulmány egyik szerzĹ‘je, Robert Gold.
A kieli IfW világgazdasági kutatĂłintĂ©zet vezetĹ‘ munkatársa hozzátette, megállapĂtásuk az átlagos választĂłi magatartásra vonatkozik. SzerzĹ‘társaival, Oliver Falckkal a mĂĽncheni ifo intĂ©zettĹ‘l Ă©s Stefan Heblich-hel a Bristoli EgyetemtĹ‘l társadalmi rĂ©tegekre lebontva nem vizsgálták a választĂł rĂ©szvĂ©tel visszaesĂ©sĂ©t. Gold szemĂ©lyes vĂ©lemĂ©nye szerint a szavazĂłurnáktĂłl valĂł távolmaradás elsĹ‘sorban az alacsonyabb kĂ©pzettsĂ©gű, nagyon egyszerű mĂ©diafogyasztásra berendezkedett rĂ©tegeknĂ©l lehet tetten Ă©rni. Ezt persze szabad akaratukbĂłl teszik, a politika senkit sem kĂ©nyszerĂthet választĂłi jogának gyakorlására. MĂ©g akkor sem, ha van olyan liberális demokrácia, pĂ©ldául Belgium, ahol állampolgári kötelessĂ©g elmenni szavazni.
Goldék több mint 11ezer 800 német település választási adatait elemezték. Lényegében két korszakot, az internet előtti (1995-1998) és az internet utánit (2004-2008) vették górcső alá. Az eredmény pedig azt mutatta, hogy a nyugati tartományokban a tartományi és országos (Bundestag) választásokon a részvételi arány közel 8,4 százalékos visszaesést mutat. Mindez ugyanakkor nem tükröződik az egyes pártok választási eredményeiben, a kisebb pártok egyáltalán nem tudnak hasznot húzni e választói magatartásból.
A helyi választásokat a negatĂv trend szintĂ©n nem Ă©rinti. Az önkormányzati választások kapcsán a közĂ©leti-politikai informáciĂłszerzĂ©s meghatározĂł forrását a NĂ©metországban igen erĹ‘s pozĂciĂłkkal bĂrĂł, számos helyi kiadással bĂrĂł regionális napilapok biztosĂtják. A választĂłi Ă©rdeklĹ‘dĂ©s lanyhulása a volt NDK terĂĽletĂ©n sem Ă©rvĂ©nyesĂĽl. Ennek Gold szerint több oka is van. A keleti tartományokban mĂ©g mindig kisebb az internet elterjedĂ©se, ott kevesebbet tĂ©vĂ©znek az emberek, ugyanakkor a politikához valĂł viszony is más a viszonylag friss, alig negyedszázadra visszatekintĹ‘ demokratikus berendezkedĂ©s következtĂ©ben. Arra a kĂ©rdĂ©sre, hogy más országokban is megfigyelhetĹ‘-e a nyugatnĂ©methez hasonlatos tendencia, Gold azt mondta, hogy Olaszországban szintĂ©n ilyen változások figyelhetĹ‘ek meg.
Forrás: Nol.hu |