Gyanús, hogy teljesen ismeretlen pártok hogyan voltak képesek erre
Legalább 19 párt állĂtott országos listát. BeszĂ©lgettem nĂ©hány aláĂrásgyűjtĂ©sben rĂ©szt vett emberrel, Ă©s azt mondják, hogy ezek többsĂ©ge egĂ©szen biztos, hogy nem törvĂ©nyesen állĂtott jelölteket.
Akik az alábbi mĂłdszerekrĹ‘l beszĂ©ltek, nem akartak sem neveket, sem pedig pártokat mondani, mert nem akarnak rendĹ‘rsĂ©gi ĂĽgybe keveredni. LeĂrásaik viszont teljesen meggyĹ‘zĹ‘ek voltak, Ă©s bizonyos piszkos ajánlatokrĂłl hangfelvĂ©teleket is kĂ©szĂtettek.
A nagy léptékű választási csalást az tette lehetővé, hogy idén először egy polgár több jelölt indulását is támogathatta.
1990 Ă©s 2010 között mindenki kapott egy kopogtatĂłcĂ©dulát, amivel egyetlen jelölt indulását tudta támogatni. 2014-ben viszont aláĂrásokat kellett gyűjteniĂĽk a jelölteknek, Ă©s egy ember akár választĂłkerĂĽlete összes indulni szándĂ©kozĂł jelöltjĂ©nek is aláĂrhatott. Ez nagyon durva visszaĂ©lĂ©sekhez vezetett.
Felesek
Az aláĂrásgyűjtĂ©s utolsĂł három napja volt a legdurvább. A kisebb pártok elkezdtĂ©k kicserĂ©lni egymás Ăveit. A piacon sajátos szleng is kialakult erre a műveletre. A feles azt jelentette, hogy valakinek volt már 250 aláĂrása, ami pont a fele a szĂĽksĂ©ges 500-nak. KĂ©t felesbĹ‘l kijött egy jelölĂ©s. KicserĂ©ltĂ©k az Ăveket, átmásolták egymásĂ©t, Ă©s Ăgy meglett az 500 mindenkinek.
A felesnél is értékesebb volt a teli.
Telinek neveztĂ©k, ha valakinek megvolt az 500, vagyis az induláshoz kellĹ‘ számĂş nĂ©v-cĂm-szemĂ©lyi szám egy adott választĂłkerĂĽletbĹ‘l.
A piacon egy telit két felesre lehetett cserélni.
ĂŤgy az a párt, amelyik 1 jelöltet ki tudott állĂtani, mĂ©g kĂ©t kerĂĽletben nagy segĂtsĂ©ghez juthatott.
Ha valakinek megvolt a „teli”, akkor az gyorsan elterjedt. A telefonszáma fĂ©l nap alatt körbement az ilyen jelölteknek, Ă©s mindenki hĂvogatni kezdte jobbnál jobb ajánlatokkal a szerencsĂ©st.
SegĂtsĂĽnk egymásnak!
Előfordult, hogy egyes jelöltek maguk keresték meg a riválisnak gyűjtögető aktivistákat, hogy mindenki jól járjon egy kis csere-berével.
„Gyertek, menjĂĽnk cserĂ©lni!” – mondta egy metróállomásnál pĂ©ldául egy jelölt, hangosan, minden szemĂ©rem nĂ©lkĂĽl törvĂ©nysĂ©rtĂ©sre felszĂłlĂtva a riválisát.
De olyan is előfordult, hogy valamelyik párt irodájában rendes börzét tartottak: kirakták az ország térképét az asztalra, és össze lehetett vetni, kinek hol mennyi van. És indulhatott a nagy csereakció.
Voltak szemĂ©rmesebb jelöltek. ElĹ‘fordult, hogy valaki azt javasolta riválisának, hogy egyĂĽtt látogassák vĂ©gig a másik aláĂrĂłit, hogy Ărják már alá a saját ĂvĂ©t is. Ez is törvĂ©nytelen, de legalább megadja a lehetĹ‘sĂ©get a választĂłknak, hogy eldöntsĂ©k, akarják-e támogatni a trĂĽkközni vágyĂłt.
„SegĂtsĂĽnk egymásnak” – fogalmaztak az Ăłvatosabbak, amikor cserĂ©t ajánlottak.
Több párt diákokkal, pĂ©nzĂ©rt gyűjtetett aláĂrást. Ez nem volt tilos. Viszont az Ăgy gyűjtögetĹ‘k saját keresetĂĽk megtöbbszörözĂ©séért sokszor minden munkanap vĂ©gĂ©n kicserĂ©ltĂ©k egymás Ăveit egy gyors másolásra. Egy nĂ©vĂ©rt 100-200 forintot adtak Budapesten a pártok. Olyan sztorit is hallottam, hogy egy ĂvĂ©rt (8 nĂ©v fĂ©rt el rajta) egy korsĂł sört adtak csupán.
Persze másolni sem nagyon egyszerű. Van olyan budapesti kerĂĽlet, ahol több mint egy tucat olyan Ăvet adott le egy párt, ahol el van csĂşszva a nĂ©v Ă©s a hozzá tartozĂł lakcĂm, oldalakon át.
Miért törvénytelen ez?
Több okból is.
-
EgyrĂ©szt sĂ©rti a szabad választĂłjog gyakorlását, hiszen valĂłszĂnűleg ezerszám vannak most emberek, akik tudtukon kĂvĂĽl hozzájárultak bizonyos jelöltek indulásához. Alapelv egy választáskor, hogy mindenkinek joga azt támogatni, akit akar.
-
AdatvĂ©delmi törvĂ©nyt is sĂ©rt az eljárás, hiszen az aláĂráskor megadandĂł cĂm Ă©s szemĂ©lyi szám vĂ©dett, szemĂ©lyes adat, azt az adatkezelĹ‘nek tilos kiadnia. MĂ©g magának sem tehetnĂ© el.
-
Továbbá közokirat-hamisĂtás is az Ăvek másolgatása, hiszen a jelölĹ‘ polgárok aláĂrását is át kellett másolni.
Mégsem aggódott senki sem emiatt. Ugyanis a rendszerben nincs mód ellenőrzésre.
A helyi választási bizottságoknál több gyűjtĹ‘nek is elmondták, hogy csak azt ellenĹ‘rzik az Ăvek leadásakor, hogy lĂ©tezĹ‘ szemĂ©ly valĂłdi adatai szerepelnek-e az Ăveken. Nincs mĂ©g szĂşrĂłprĂłbaszerű ellenĹ‘rzĂ©s sem, nem keresnek meg senkit, hogy pĂ©ldául:
„Mondja már meg Magyari Ăşr, tĂ©nyleg aláĂrásával támogatta a NĂĽnĂĽke Párt jelöltjĂ©t? És a BigyĂłkáét is?”
AzĂ©rt nincs, mert ez Ă©rzĂ©keny adat, nem lennĂ©k köteles válaszolni rá, Ă©s a választással foglalkozĂł bĂĽrokraták sem jegyezhetik fel, hogy Ă©n kit támogatok. Ăšgyhogy kĂsĂ©rletet se tesznek rá, hogy ezt ellenĹ‘rizzĂ©k.
Hogy miért éri meg?
Elsősorban nem a politikai érvényesülés érdekelte a csalásban részt vevőket. Hanem a kampányra járó állami támogatásra fájt a foguk.
Ezt bizonyĂtja, hogy egyes pártok nemcsak cserĂ©re tettek ajánlatokat, hanem ĂgĂ©rtek jĂł kontaktokat is, akik jutalĂ©kĂ©rt lepapĂrozzák a kampánykiadásokat.
PĂ©ldául Ăgy: „ismerĂĽnk vállalkozĂłt, attĂłl megrendelsz 100 plakátot, kirak 50-t, leszámlázza a 100-t, kb. az ár felĂ©t meg visszacsorgatja”.
Sok esetben a cserélgetésekkor arról is szó volt, hogyan lehet majd együttműködni a pénz ügyes kezelésében is.
A kopogtatĂł jobb volt
Nagyon sok kritika Ă©rte a kopogtatĂłcĂ©dulás rendszert, mert azzal is vissza lehetett Ă©lni. ElĹ‘fordult, hogy a postás nyomában járva felfeszĂtettĂ©k a levĂ©lszekrĂ©nyeket Ă©s kilopták a cĂ©dulákat. ElĹ‘fordult, hogy pĂ©nzĂ©rt vettĂ©k Ĺ‘ket. Hogy ĂĽres cĂ©dulákat csaltak ki emberektĹ‘l.
Viszont amĂg egy ember csak egy jelöltet támogathatott, nem lehetett ilyen könnyen csalni.
Egy idei gyűjtĂ©st vĂ©gigcsinálĂł ember szerint egy Ăşj, nem közismert pártnak körĂĽlbelĂĽl 200-300 aláĂrásgyűjtĹ‘re lett volna szĂĽksĂ©ge, akik napi 12 Ăłrában kĂ©t hĂ©ten át csak ezzel foglalkoznak, hogy meglegyen az országos lista. Azt is mondta, hogy tapasztalata szerint a kopogtatĂłk gyűjtĂ©se egyszerűbb volt, mert több idĹ‘ volt rá. Hogy mĂ©gis sokkal több lett a jelölt, mint valaha, az a csalások miatt lehetsĂ©ges, állĂtotta nagyon határozottan.
Kinek jĂł ez?
A demokráciának biztos nem.
Leginkább a Fidesz-KDNP pártszövetség jár jól, ha a nem rájuk adott szavazatok elaprózódnak a sok kicsi között.
Az új egyfordulós rendszer, ami ráadásul az egyéni mandátumok arányát növelte, egyértelműen a nagy pártoknak kedvez. A legerősebbnek leginkább.
A káoszrĂłl, visszaĂ©lĂ©sekrĹ‘l szĂłlĂł hĂrek a választás komolyságában bizonytalanĂthat el sokakat. A választási törvĂ©ny elfogadásakor mĂ©g azt mutatták a felmĂ©rĂ©sek, hogy az alacsony rĂ©szvĂ©tel inkább a Fidesznek kedvezett volna.
A Fidesz jĂłl járt azzal, hogy sokak kedvet kaptak a kamubĂłl induláshoz. A mostani választási törvĂ©ny pedig tálcán kĂnálja ezt a lehetĹ‘sĂ©get, miközben a becsĂĽletes indulást egyáltalán nem könnyĂtette meg.
Forrás: 444.hu |