A szobor mondanivalĂłja szerinte ellehetetlenĂti a hiteles törtĂ©nelmi szembenĂ©zĂ©st, a nĂ©met nemzetisĂ©gi közössĂ©gben is komoly ellenĂ©rzĂ©seket kelt. RemĂ©li, hogy a kormány belátja a hibáját, Ă©s eláll a szándĂ©kátĂłl. A nĂ©metek önkormányzatának vezetĹ‘jĂ©t levĂ©lben kereste meg Heisler András, a Mazsihisz elnöke, vĂ©lemĂ©nyĂ©t kĂ©rve a megszállási emlĂ©kműrĹ‘l. A Mazsihisz vasárnapi rendkĂvĂĽli közgyűlĂ©se Ăşgy döntött, hogy távol marad a holokauszt-emlĂ©kĂ©v kormányzati programjaitĂłl: a szervezet a Szabadság tĂ©ri emlĂ©kmű Ă©s a jĂłzsefvárosi Sorsok Háza projekt leállĂtását, valamint a Veritas TörtĂ©netkutatĂł IntĂ©zet fĹ‘igazgatĂłja, Szakály Sándor menesztĂ©sĂ©t szeretnĂ© elĂ©rni.
Heinek OttĂł válaszlevele a Mazsihisz elnökĂ©nek mĂ©g a rendkĂvĂĽli közgyűlĂ©s elĹ‘tt szĂĽletett. Ebben többek között azt Ărta: fontosnak tartják a mĂşlttal valĂł korrekt, tisztessĂ©ges, a felelĹ‘ssĂ©g kĂ©rdĂ©sĂ©t nem megkerĂĽlĹ‘ szembenĂ©zĂ©st. KitĂ©rt arra, hogy NĂ©metország – ahogyan azt korábban a budapesti nĂ©met nagykövetsĂ©g közlemĂ©nye is hangsĂşlyozta – „tisztában van a II. világháborĂş alatt elkövetett bűntettek iránti felelĹ‘ssĂ©gĂ©vel, Ă©s vállalja is ezt a felelĹ‘ssĂ©get”. Hozzátette: pĂ©ldaĂ©rtĂ©kűnek tartja a mĂşlt feldolgozásának NĂ©metországban zajlĂł folyamatát, a demokratikus politikai erĹ‘k konszenzusos összefogását Ă©s fellĂ©pĂ©sĂ©t a szĂ©lsĹ‘sĂ©ges megnyilvánulások ellen Ă©s nem utolsĂłsorban azt, ahogyan szakmai Ă©s társadalmi viták Ăştján az emlĂ©kezetkultĂşra Ă©pĂĽl.
– A nĂ©met megszállás Budapestre tervezett emlĂ©kművĂ©vel kapcsolatosan közössĂ©gĂĽnkben is komoly aggodalmak, kĂ©rdĂ©sek Ă©s ellenĂ©rzĂ©sek merĂĽltek fel – állapĂtotta meg Heinek OttĂł. „Már az emlĂ©kmű felállĂtásának szándĂ©ka is, de kĂĽlönösen a nyilvánosságra kerĂĽlt látványterv azt ĂĽzeni, hogy minden bűn, minden gonoszság 1944. március 19-Ă©n kezdĹ‘dött, Ă©s mindenĂ©rt kizárĂłlagosan a megszállĂł idegen hatalom viseli a felelĹ‘ssĂ©get.”
Heinek Ăşgy vĂ©li, helye van 2014-ben a nĂ©met megszállásra valĂł emlĂ©kezĂ©snek, ennek az emlĂ©kműnek azonban több szempontbĂłl sem lehet lĂ©tjogosultsága. MĂ©lysĂ©gesen egyetĂ©rt a Mazsihisz elnökĂ©vel abban, hogy az emlĂ©kmű mondanivalĂłja ellehetetlenĂti a hiteles törtĂ©nelmi szembenĂ©zĂ©st.
A szobor esztĂ©tikai megĂtĂ©lĂ©sĂ©re a nĂ©met nemzetisĂ©gi vezetĹ‘ nem szĂvesen vállalkozik, azonban az, hogy az emlĂ©kmű NĂ©metország cĂmerállatát használja szuggesztĂv Ă©s egyszerű ĂĽzenet megfogalmazására, sĂ©rtĹ‘ a nĂ©met államra Ă©s a nĂ©met nĂ©pre nĂ©zve. A „minden áldozatra valĂł közös emlĂ©kezĂ©s igĂ©nyĂ©t” Heinek OttĂł nyomaiban sem látja megfogalmazĂłdni a szoborban. Annak veszĂ©lyĂ©t viszont reálisnak tartja, hogy az emlĂ©kmű a neonácik, Ăşjnyilasok szimbolikus helyĂ©vĂ© váljon. EnnĂ©l már csak az lenne veszĂ©lyesebb – jegyezte meg –, ha az emlĂ©kmű az iskolai törtĂ©nelemoktatásba is beĂ©pĂĽlne.
„MeggyĹ‘zĹ‘dĂ©sĂĽnk, hogy a zsidĂłság tragĂ©diájára valĂł mĂ©ltĂł emlĂ©kezĂ©s csak a zsidĂł szervezetekkel törtĂ©nĹ‘ egyeztetĂ©s Ă©s közösen kialakĂtott konszenzus eredmĂ©nyekĂ©nt lehetsĂ©ges. Budapesten, ahol a holokauszt utáni EurĂłpa egyik legnagyobb lĂ©tszámĂş zsidĂł közössĂ©ge Ă©l, olyan emlĂ©kművet állĂtani, amely aggályokat Ă©s ellenĂ©rzĂ©seket kelt a tragĂ©diát elszenvedettekben Ă©s leszármazottaikban, nem szabad!” – jelentette ki válaszlevelĂ©ben Heinek OttĂł. Abban bĂzik, hogy a kormány belátja hibáját, Ă©s a konszenzuskeresĂ©s Ăştjára lĂ©pve eláll az emlĂ©kmű felállĂtásának szándĂ©kátĂłl. VĂ©gezetĂĽl a Magyarországi NĂ©metek Országos Ă–nkormányzata nevĂ©ben kinyilvánĂtotta a Mazsihisz, illetve a zsidĂł közössĂ©g iránti szolidaritását Ă©s támogatását.
Köves SlomĂł, az EMIH (EgysĂ©ges Magyarországi Izraelita HitközsĂ©g) vezetĹ‘ rabbija az emlĂ©kmű kapcsán javasolta: a rendkĂvĂĽl komplex kĂ©rdĂ©s elemzĂ©sĂ©re ne törtĂ©nĂ©szbizottságot hozzon lĂ©tre a MiniszterelnöksĂ©g, hanem az MTA II. (törtĂ©nelem- Ă©s filozĂłfia-) osztálya vĂ©lemĂ©nyĂ©t kĂ©rje ki a nemzeti emlĂ©kezet ilyen horderejű ĂĽgyĂ©ben. Legyen az a „megszállás áldozatainak emlĂ©kműve”, a Veritas intĂ©zet vagy akár egy Ăşj holokausztmĂşzeum kiállĂtási tartalma.
Forrás: Nol.hu |