
Diocletianus a gazdasági krĂzisre válaszul kibocsátotta hĂres-hĂrhedt ármaximálĂł ediktumát. A rendelet bevezetĹ‘ passzusai az inflációért az árdrágĂtĂłkat Ă©s uzsorásokat okolták, mondván: „a kereskedelem valĂłsággal fĂ©ktelen rablássá vált”, elhallgatva, hogy a pĂ©nz elĂ©rtĂ©ktelenedĂ©séért elsĹ‘sorban a császárság a felelĹ‘s.
|
EzĂ©rt valamennyi fontosabb árucikkre hatĂłsági maximum árakat szabott meg – a fennmaradt rendelettöredĂ©kek mintegy 800 termĂ©ket sorolnak fel tĂ©telesen. A rendelet hatálya kiterjedt a gabonára, a farkasbabra, a borra, az olajra, a hĂşsra (a disznĂł, a páva, a verĂ©b, a pele Ă©s a gerlice hĂşsára is), a halra (Ă©s nem csupán a szardĂniára, hanem más tengeri Ă©lĹ‘lĂ©nyekre, pĂ©ldául a tengeri sĂĽnre), a zöldsĂ©gekre, a csigára, a tojásra, az állatbĹ‘rre (az ökörĂ©re, a birkáéra, de mĂ©g a hiĂ©náéra is), valamint az Ă©lőállatra (Ăgy az oroszlánra).
Ugyanez a logika működött a bĂ©rek meghatározásánál. MindenfĂ©le rendű-rangĂş dolgozĂł – a kĂ©tkezi munkástĂłl a borbĂ©lyig, a csatornatisztĂtĂłtĂłl a hivatásos ĂĽgyvĂ©dig – hirtelen egy bĂ©rplafonnal találta magát szemben. És hogy elrettentse az embereket a határok feszegetĂ©sĂ©tĹ‘l, Diocletianus elrendelte, hogy az ediktumot megsĂ©rtĹ‘ket vĂ©gezzĂ©k ki.
De mĂ©g a halálbĂĽntetĂ©ssel valĂł fenyegetĂ©s sem Ă©rte el, hogy az ediktum ne vĂ©gzĹ‘djön totális kudarccal. A nĂ©vleges ármaximálás az ellenkezĹ‘ hatást Ă©rte el: a kereskedĹ‘k a feketepiacon Ă©rtĂ©kesĂtettĂ©k portĂ©káikat, visszatartották az áruikat, vagy inkább cserekereskedelmet folytattak. A birodalom lakosai ahol csak tudták, kijátszották a rendeletet, s az ár- Ă©s bĂ©rmaximálás kĂsĂ©rlete hamar eltűnt a törtĂ©nelem sĂĽllyesztĹ‘jĂ©ben.
Forrás: Index |