Ha Ăşgy tetszik Hungarikum. Itt van mindjárt elsĹ‘kĂ©nt a veszprĂ©mi FIDESZ-es országgyűlĂ©si kĂ©pviselĹ‘ esete, akit zugĂrászat miatt ĂtĂ©lt el elsĹ‘fokon a VeszprĂ©mi JárásbĂrĂłság, s most már jogerĹ‘sen a VeszprĂ©mi TörvĂ©nyszĂ©k is. StĂlusosan egyĂ©bkĂ©nt Ĺ‘ a hungarikumok gyűjtĂ©sĂ©nek egyik FIDESZ-es magyarországi Ă©lharcosa, sĹ‘t szűkebb hazájában VeszprĂ©m megyĂ©ben Ĺ‘ az elsĹ‘ számĂş „gyűjtő”. PechjĂ©re azonban nem e gyűjtĹ‘szenvedĂ©lyĂ©rĹ‘l hĂresĂĽlt el, hanem arrĂłl, hogy „zugĂrászkodott”. ZugĂrászat az, ha olyat tesz valaki „nem ĂĽgyvĂ©dkĂ©nt”, amire csak ĂĽgyvĂ©d lenne jogosult.Â
De hol van itt a mutyi? Ebben az esetben a mutyi ott kezdĹ‘dött, hogy a vádat kĂ©pviselĹ‘ ĂĽgyĂ©sz, annak ellenĂ©re, hogy bĂĽntetĂ©s kiszabását kĂ©rte, megelĂ©gedett a bĂrĂłság által alkalmazott „ejnye-bejnyĂ©vel”, hivatalos nevĂ©n „megrovással”. Az ĂtĂ©let indokolása ráadásul – ĂĽgyĂ©szi kezdemĂ©nyezĂ©sre – mĂ©g azt is tartalmazta, hogy „tulajdonkĂ©ppen társadalmi szempontbĂłl hasznos tevĂ©kenysĂ©g” volt, amit a zugĂrász elkövetett, bár kĂ©tsĂ©gtelen, hogy a bĂĽntetĹ‘jog által ez rosszallt, elĂtĂ©lendĹ‘ cselekmĂ©ny. Ezt nem fellebbezte meg az ĂĽgyĂ©sz, hagyta az ĂtĂ©letet a vĂ©delemnek prĂ©dául, - hiszen az „ellenoldal” termĂ©szetesen fellebbezett – s megfosztotta ezáltal a TörvĂ©nyszĂ©ket annak mĂ©g a lehetĹ‘sĂ©gĂ©tĹ‘l is, hogy másodfokon, az eredeti ĂĽgyĂ©szi indĂtványnak megfelelĹ‘en bĂĽntetĂ©st szabjon ki.
SzerencsĂ©re a VeszprĂ©mi TörvĂ©nyszĂ©k nem hagyta magát, s ĂĽgyĂ©szi fellebbezĂ©s nĂ©lkĂĽl is törölte ezt a „jog halálával” felĂ©rĹ‘ mondatot. A bĂrĂłság ezzel nem csak a vádlottnak Ă©s a társadalomnak, de az ĂĽgyĂ©szsĂ©gnek is ĂĽzent...
A másik pĂ©ldához is csak fĂ©lig kell kilĂ©pnĂĽnk VeszprĂ©m megyĂ©bĹ‘l. Mindenki ismeri az „Ăr gázoló” esetĂ©t, aki több, mint tĂz Ă©vvel ezelĹ‘tt magyarországi kikĂĽldetĂ©se idejĂ©n gázolt, kĂ©t kisgyermek halálát okozta. Az eltelt Ă©vek alatt az országos felháborodást csak fokozta, hogy odahaza folyamatosan sikerrel bĂşjt ki a rá jogerĹ‘sen kiszabott bĂĽntetĂ©s letöltĂ©se alĂłl. A jelenleg regnálĂł kormány igazságĂĽgyi minisztere hosszas huzavona után elĂ©rte, hogy az Ăr gázolĂłnak börtönbe kell vonulni.
Furcsa módját választották a megoldásnak, pár napra, jelentős költséggel Magyarországra hozták – felmutatták a hazai közvéleménynek, mint a „véres kardot” –, majd hazaengedték, ténylegesen börtönbe vonulni...Ugyanez a magyar miniszter, ugyanezzel a hevülettel, ezzel párhuzamosan , konzekvensen és kitartóan elérte, hogy az ugyancsak halálos gázolást elkövető magyar kézilabdásnak ne kelljen Magyarországon börtönbe vonulnia. Itt még külön ki sem kell hámozni a történetből a mutyit, itt a mutyi kiabál, önmagáért beszél. A miniszter úr leplezetlenül mutyizik, s még az sem zavarja, hogy a sajtó egy része ezért megkövezi.
A VeszprĂ©mi TörvĂ©nyszĂ©k szĂłvivĹ‘jĂ©tĹ‘l tudjuk, a legutĂłbbi 2013. jĂşlius 3.-i „halasztást” Ăşgy engedĂ©lyezte az arra illetĂ©kes miniszter, hogy tudott volt, jĂşlius 2.-án az államfĹ‘, a megismĂ©telt kegyelmi kĂ©rvĂ©nyt már másodszor is elutasĂtotta. A közlemĂ©ny szĂłhasználatábĂłl következik, hogy nem elĹ‘ször kapott az elĂtĂ©lt ilyen kegyet ebben az ĂĽgyben...A miniszter Ăşr tehát abban működött közre hogy, egy 2011. november 30.-a Ăłta jogerĹ‘s ĂtĂ©letet nem kell(ett), nem lehet(ett) a mai napig vĂ©grehajtani.
Legyen is elĂ©g egyelĹ‘re ennyi, hisz tolulnának az Ăşjabb Ă©s Ăşjabb pĂ©ldák, a Tocsik, a Kulcsár a Princz Ă©s egyĂ©b ĂĽgyek. Ez utĂłbbi volt talán a „legmutyibb, hiszen 3.6 milliĂł forint pĂ©nzbĂĽntetĂ©ssel vĂ©gzĹ‘dött, amely megfelelt az akkortájt bevezetett szankciĂłval számolva 360 szál hĂłvirág „jogtalan” leszedĂ©sĂ©nek, miután annak bĂĽntetĂ©si tĂ©telĂ©t, szálankĂ©nt 10 ezer forintban mĂ©rtĂ©k. ĂŤgy lesz Ă©rthetĹ‘ Szabadi, SzĂ©kely, Zuchslag, Földesi-SzabĂł Ă©s a „többiek” csodálkozása a rájuk kiszabott 2 Ă©s 6 Ă©vekĂ©rt..., Hunvald, HagyĂł Ă©s „társaik” kĂ©rdĹ‘ tekintete, amikor olvassák piacvezetĹ‘ pĂ©nzintĂ©zetĂĽnk, az OTP honlapját, melybĹ‘l kitűnik, hogy a hozzájuk hasonlĂłan jogerĹ‘sen elĂtĂ©lt, Ă©s eljárás alá vont szemĂ©lyek ott ágazati igazgatĂłk, igazgatĂłsági tagok, vagy netalántán a felĂĽgyelĹ‘ bizottságot „erĹ‘sĂtik”.
A nĂ©vsor mĂ©g egy dologra rávilágĂt. A magyar mutyi „pártsemleges”, mindegy ki van hatalmon, mindig jelen van, s az aktuálisan regnálĂł kormányoktĂłl fĂĽggetlenĂĽl lĂ©tezĹ‘, működĹ‘ „intĂ©zmĂ©ny”. Egy lĂ©nyeges kĂĽlönbsĂ©g azonban mĂ©gis van. MĂg az elĹ‘zĹ‘ „nyĂłcĂ©vben” – s az elĹ‘tte lĂ©vĹ‘ tizenkettĹ‘ben ugyancsak – fĂ©ltek a lebukástĂłl, s ezĂ©rt prĂłbálták álcázva elkötni, amit tettek, addig ma a mutyi nyĂltan zajlik, az elkövetĹ‘k a kĂ©pĂĽnkbe röhögnek, Ăşgy lopnak, Ăşgy mutyiznak. TudvalevĹ‘, ha az Ă©jszaka ránk törĹ‘ tolvaj maszkot visel, van esĂ©lyĂĽnk a tĂşlĂ©lĂ©sre, mert nem akarja, hogy felismerjĂĽk. Ha álmunkbĂłl felriadva azt Ă©szleljĂĽk, hogy a betörĹ‘ arcát nem takarja álarc, maskarát sem öltött, akkor vagy nem fĂ©l a lebukástĂłl, vagy tudja jĂłl, nem lesz rá mĂłdunk, hogy felismerjĂĽk…
Veszprém, 2014. január 24.
Dr. Bősze Ferenc |