Sötét középkor

2011-08-21 09:37:13

Tételezzük fel, hogy én egy igen jó dolgozó vagyok, ezért a Léggömbhámozó Bt., ahol dolgozom, azt mondja, ad nekem 300.000 Ft fizetést. Jó sok pénz ez, örülök is neki! Aztán jön az állam, és azt mondja a bétének: gratulálok a bevételedhez, és amiért ezt a pénzt a dolgozónak adod, itt ez a pici lista arról, hogy mit kérek tőled:

Nyugdíjjárulék (18%) 54 000 Ft Egészségbiztosítási járulék 33 000 Ft Egészségügyi hozzájárulás 1 950 Ft/fő Munkaadói járulék (3%) 9 000 Ft Szakképzési hozzájárulás (1,5%) 4 500 Ft Így aztán mire a a munkáltató levegőt vesz, máris kifizetett az államnak 102 450 Ft-ot, a fizetésünk tehát rögtön 402 450 Ft-jába került, úgy is vehetjük, hogy 400.000 Ft a bruttó fizetésünk, hiszen ennyibe kerülünk a cégnek. Na de mi sem lélegezhetünk fel, hiszen miután megkapjuk a pénzt, a kedves Nagy Testvér ismét megjelenik, most nálunk, és azt mondja, itt ez a pici lista arról, hogy mit kérek tőled: SZJA 84 750 Ft Nyugdíjjárulék 8,5 % 25 500 Ft Egészségbiztosítási járulék 4% 12 000 Ft Munkavállalói járulék 1% 3 000 Ft És mire feleszmélünk, az állam lenyúlt tőlünk 125 250 Ft-ot, 174 750 Ft forintunk marad. Persze ezzel még nincs vége a sornak, elmegyek a boltba, vásárolok ezt-azt. A termékek árába további 20% ÁFA került bele, tehát ebből a pénzből valójában csak 145 625 Ft értéket vásárolhatunk, állam ismét eltesz 29 125 forintocskát. Ez a legegyszerűbb eset volt, lehetne még fokozni, ha a pénzünket félretesszük, és lakás veszünk belőle, hiszen azután illetéket fizetünk (a duplán adózott pénzünkből vettük), és ha pár év múlva eladnánk, ismét illetéket fizetünk (a triplán adózott pénzünk után negyedszer). De autóvásárlással se járunk jobban, átírási illeték, gépjármű adó, üzemanyagba épített ÁFÁ-n felüli terhek. Ha pedig bankba rakjuk, a kamat után 20% adót fizetünk. Hogy ne legyen szép az élet be fogják vezetni a vagyonadót, úgyhogy a 2-3x adózott pénzből vett dolgaink után még évente fizethetünk majd megint adót. Nézzük tehát a végeredményt: Én dolgoztam, a munkáltatóm üzleti kockázatot vállalt, munkahelyet teremtett, létrehozott valamit. Ehhez képest ki keresett a legtöbbet? Az állam keresett a 300.000 Ft-os fizetésemen 256 825Ft-ot. Én pedig vehetek árut 145 625 Ft-ért. Emlékszem, az átkosban tanultuk, hogy a sötét középkorban a gazdag földesúr kizsákmányolta a parasztokat, és 10%-át elvette a termelt javainak, aztán jöttek a papok, és elvittek másik 10%-ot! Hogy sajnáltuk szegény parasztot, és kérdeztük, de hát milyen alapon? 20% - húsz százalék volt MINDEN teher, amit fizettek! Ebből a 20%-ból fényűző paloták és templomok épültek, hadseregeket tartottak fent, kövérre híztak a gazdagok. Most kb. 65%-ot húz az állam a fizetésemen, még sincs pénz semmire. El kéne ezen gondolkozni, kihez folyik az a rengeteg pénz! Még jó, hogy vége a sötét középkornak...

Készítette: Erdélyi István Steve (Az írás forrását ide klikkelve érheti el.)

Amit a magam részéről gyorsan továbbgondolásra javasolok végigolvasva ezt a rövid, de annál velősebb eszmefuttatást: Mit is kapunk mi mindezért cserébe? A középkorban nem volt pl. ingyenes oktatás és ingyenes egészségügyi ellátás. Most elvileg van. Igaz óriásiak a különbségek az oktatás és az egészségügyi alapellátás minőségében is attól függően, hogy az ország mely pontján élünk. Anélkül, hogy belemennék a részletekbe, egyáltalán nem mindegy, hogy egy pár száz fős település általános iskolájába, vagy egy megyeszékhely, illetve a főváros valamelyik oktatási intézményébe jár a gyermekünk. Az egészségügyi alapellátásról is csak annyit, gondoljunk pl. arra, hogy egy-egy beavatkozásra, illetve költségesebb vizsgálatra néha hónapokig is várni kell. Ha jobb minőséget akarunk, jobb ha a nem kevés pénzbe kerülő magánrendeléseket keressük fel. A fogorvosi szakellátásról már nem is beszélve. A kategorikusabban fogalmazók szerint ha így megy tovább, a fogatlanok országává leszünk hamarosan. Aztán persze gondolhatunk arra, hogy az adóforintjainkból jó minőségű utakat kapunk, persze ha van mivel használatba venni azokat és nem kell érte autópálya díjat, illetve az útadót a benzinköltségek részeként vaskosan megfizetni. (A súlyadóról, a kötelező biztosításokról se feledkezzünk el.) Kapunk állítólag némi kultúrát, időnként egy kis „ingyencirkuszt” is a befizetéseinkből. Annak megfelelően, hogy ki hol él, megint óriásiak persze a különbségek. Van választójogunk is. 4 évente egyszer „nagykorúvá” válunk, aztán döntenek mindenben helyettünk megint azok, akiket a döntéseink révén mi bíztunk meg az ország vezetésével. (A választások közötti időszakban szemrebbenés nélkül "vissza-kiskorúsítanak".)  Valójában 4 éven keresztül egy szűk politikai elit mozgatja a nagy többséget akaratának (gyakran sajátos érdekeinek) megfelelően. Ha így megy tovább, a demokratikus jogosítványaink tudatos elsúlytalanításával még ez a kevéske örömünk is elveszni látszik. Na és ne feledkezzünk el arról, hogy a középkorban olyan, hogy nyugdíj, egyáltalán nem volt! Most is csak azoknak van persze, akik megérik. Ha mi is eljutunk véletlenül a nyugdíjaskor határáig, már csak azon kell izgulnunk, akkor is legyen majd annyi a munkavállaló, akiknek a befizetéseiből az akkori sorstársainkkal osztozva jogosultságot szerzünk még annyi nyugdíj folyósítására, ami egyúttal méltó életet (nemcsak csirkefarhátat) jelenthet öreg napjainkra. Ez a kormány korunk legnagyobb mértékű és értékű einstandolása után úgy döntött, az öngondoskodás lehetőségét, az előre tervezést a társadalom érdekeivel ellentétesnek, s büntetendőnek tartja. Jaj, mielőtt elfelejteném! Az adóforintjainkból garantálják elvileg a teljes körű közbiztonságot is. Hát! Egyre többször jut azért az is az eszembe, igazán mostanában akkor érezném magam biztonságban, ha tarthatnék otthon fegyvert, pusztán önvédelmi célból! :-)

   

Vissza...