Pártszavazás előtt

2011-06-21 09:05:42

Hosszú, közel négyórás vitát folytatott a Demokratikus Koalíció Országos Tanácsa és Elnöksége, hogy mi legyen a pártszavazással. Az már egyértelmű, hogy az MSZP platformja nem hátrált meg, azonban a döntés nem véletlenül született meg ilyen hosszú idő alatt. Az aggódók azzal érveltek, hogy a gyalázatos módon a pártszavazás elé összehívott kongresszus elgyengíti az aktivitást, a párttagok egy része úgy gondolja, ha ez a testület ennyire nem tartja fontosnak, sőt ellehetetleníti a voksolást, akkor az eredeti szándék, bármilyen nemes is, eleve kudarcra van ítélve.

Elhangzott az is, hogy mivel a pártelit 33 ezer tag létezését állítja - valójában mindenki tudja, hogy legfeljebb tízezer aktív MSZP-tag létezik -, nem lehet elérni az érvényességhez és eredményességhez szükséges küszöböt. (A körzetek több, mint háromnegyedében a bejegyzett tagságnak alig harmada-negyede vesz részt bármilyen belső fórumon, taggyűlésen.) Ezzel pedig a kongresszus által okozott ütést egy újabb, a netán a vártnál szerényebb aktivitást mutató szavazási kudarc követhetné. (Ha már ütés, akkor az amúgy a Gyurcsány Ferencről még soha egyetlen méltányos mondatot kiejteni nem képes Kiszelly Zoltán pontosan fogalmazott. Tényleg övön aluli ütés érte őt. Márpedig ez az ökölvívásban szabálytalan, az ellenfelet le is léptethetnék...) Voltak, akik arra hívták fel a figyelmet, hogy mivel nagy ravaszul nem engedélyezték a mozgóurnás voksolást, ezért az MSZP lakásához kötött, vagy nehezen mozduló tagjait - ez lehet a tagság akár negyede is -, eleve kiiktatták a szavazásból. Hozzájuk képtelenség eljutni, hacsak a DK-tagjai egyenként el nem mennek hozzájuk, és meg nem győzik őket, hogy ez az ügy fontos, üljenek be melléjük a kocsiba, és elviszik őket a pártirodába. Márpedig ez a módszer körülményes, időigényes és költséges is, a DK-nak erre nincs se autója, se pénze, hiszen csak a tagok adományaiból tartja fenn magát. Olyan megszólaló is akadt, akit időt nyert volna azzal, hogy visszatolja a pártszavazás felelősségét az MSZP elnökségére, mondván, hívják össze ők újra a pártszavazást engedélyező országos választmányt, elvégre hivatalosan ők, mármint az elnökség, kezdeményezték a hat kérdésben a voksolást.

Mások a vita kezdetén nem foglaltak állást, csak a helyzetet igyekeztek leírni. Volt, aki kiabálva jelezte mély felháborodását az MSZP-elnökség szószegése miatt. Az illető azzal érvelt, hogy amikor a kongresszuson elhangzott a javaslat a pártszavazás visszavonásáról, Mesterházy Attilának fel kellett volna állnia, hogy kedves barátaim, én ezt nem támogatom, hiszen a szavamat adtam egy frakcióülésen Gyurcsány Ferencnek, hogy lesz pártszavazás, és azt nem is akadályozzuk. Egy volt országgyűlési képviselő azt vetette fel, hogy a DK-nak az MSZP Országos Etikai Bizottságához kellene fordulnia a szószegés miatt, majd hozzátette: a kongresszusi küldöttek szavazása erősen illegitim - morálisan mindenképpen az -, ugyanis ilyen voksolásra nem kértek és nem kaptak a tagoktól előzetes felhatalmazást, akik mit sem sejtettek a készülő turpisságról.

Megint más amiatt aggódott, hogy a Demokratikus Koalíció képviselője eljut-e minden pártirodára, hogy jelen legyen a szavazatok összeszámlálásánál, van-e ehhez elég ember és elszántság. A támogatók legfőbb érve az volt, hogy ha a párt megújítása a DK célja, akkor ezen az úton - a pártelit minden ármánya ellenére - végig kell menni. Akkor is, ha a pártvezetés által kommunikált létszámhoz képest nem lesz meg az elégséges voks. Muszáj a tagságot megszólítani, hogy lássák, nem tehetnek meg mindent a fejük felett. Nyilván jóval többen szavaznak majd, mint ahány DK-párttag van (mintegy 1500), márpedig az már komoly siker. Az első lépés az MSZP megújítása felé. Ha a DK meghátrál, szimpatizánsai csalódhatnak. Ha pedig esetleg jogi meccsbe bonyolódik, azzal árt a pártnak, az MSZP iránt amúgy sem igen fogékony közvélemény még inkább elfordulhat a baloldaltól, és nem a Fidesz bírálatával egybekötött pártreform lesz a téma, hanem a belső torzsalkodás viszi el az energiákat.

Tehát vigyük végig ezt az ügyet, döntött végül erős többséggel a DK vezetése. A hat kérdés igenis fontos, hiszen a közvetlen pártelnök-választás mellett a párt gazdálkodásának tisztítását, vezetői vagyonának átláthatóságát célozza. Arról nem is beszélve, hogy lássa a pártelit, hogy fondorlatokkal a Demokratikus Koalíciót nem lehet elrettenteni. A számháború pedig - bárhogyan is alakul - azt fogja jelezni, hogy több ezren támogatják az MSZP megújítását, márpedig ennyi ember akaratát nem lehet lesöpörni.

Az urnákat tehát holnap megnyitják.

Ide klikkelve éri el Gréczy Zsolt írásának a forrását.

Vissza...