Szociális szippantás

2013-09-29 12:46:03

A 2014-es év a rezsicsata éve lesz – mondta a kormányfő. Az idei egyébként a betakarítás, illetve az aratás éve, erről mostanában mintha mindenki elfeledkezett volna, pedig ezt is a kormányfő mondta.

A rezsicsata szót már eleve nem értem: a rezsiért csatázunk? Vagy ellene? És kivel is? A szójelentés tekintetében eligazít nyelvész kollégák nem is olyan régen írott könyve: „A széncsata szó azt fejezi ki, igen szemléletesen, hogy a széntermelés ma harci kérdés.” (Fónagy Iván – Soltész Katalin: A mozgalmi nyelvről. Művelt Nép Könykiadó, 1954, 9.)

Világos, a rezsi ma harci kérdés. A vezénylő tábornok döntő csapást mért a villanyáram és a gáz árára. Aztán szóltak neki, hogy nem mindenki fűt gázzal és villannyal. Sebaj, megígérte az olcsó tűzifát, sőt „új kisbányák” nyitását is, ahonnan jutányos áron láthatják el a rászorulókat hazai szénnel.

Gondolom, a dudari vagy az ajka-csingervölgyi aknák megnyitását tervezi. Ahol lehet bányászni jó hazai lignitet, abból lehet aztán jól bedurrantani a vaskályhákba. Bányász is lesz nyilván – nagy a munkanélküliség azon a vidéken. Fűtöttünk mi is lignittel gyerekkoromban, inkább füstölt, mint melegített, a kályhasalakkal viszont jól fel lehetett tölteni a kerti utakat, sőt a házunk előtt a járdát is. (Még az aszfaltozott járdák előtti korszakban.) Mert a lignitben több a kő, mint a szén, de ez a vagyonos keménykő-vállalkozói családból származó Orbánt nem zavarja, sőt. Nekem egyébként a rezsicsatából leginkább a szennyvíz-elszállítás (köznyelven: szippantás) árának szociális célú csökkentése tetszik.

Erre a csatornázatlan vidékeken lehet szükség. Hogy a szennyvíz jó része – még a szippantás előtt – elfolyik a talajba és mérgezi, régen tudjuk. Azt nemkülönben, hogy EU-előírás is megköveteli tőlünk a csatornahálózat fejlesztését,. Hogy hosszú távú érdekünk – az életminőség emelése és a turizmus fejlesztése miatt is – is ezt diktálná, hát igen.

A fogyasztói árak, amelyek ellen most globális harcot hirdetett a kormány, egyébként nemcsak aljas tőkéscsoportok gazdagodását szolgálják, hanem orientáló jellegűek is. Erről mostanában nem esik szó. Pedig ha valamely nyersanyag felhasználása gazdaságtalan vagy környezetszennyező, a megemelt árakkal tudják a fogyasztókat más, olcsóbb nyersanyagok használata felé irányítani. Amikor a fűtésre használt olaj árát piaci szintre emelték, az emberek kénytelenek voltak más technológiák után nézni. (Nem mellesleg ezzel sikerült megszüntetni a olajszőkítést is.)

Az, hogy most csökkentik a szennyvíz hagyományos elszállításának árát, elodázza a kommunális fejlesztéseket. Drága látszatmegoldást kínál a valódi helyett. Hosszú távon a csatornázás ugyanis behozza az egyszeri nagy befektetést: a településeknek és az ott lakóknak is.

A Fidesz azonban nem gondolkodik hosszú távban, ők csak a jövő évi választásokig terveznek. Azoknak a szavazatára számítanak, akiknek a házához most valamivel olcsóbban áll oda a szippantós kocsi.

Huszár Ágnes

Forrás: Galamus.hu

Vissza...