Vérciki

2013-03-19 18:35:06

Kedves Olvasó! Szerintem érdemes némi időt szánni a hétvégi nagy havazás okozta kaotikus állapotok áttekintése mellett a kitüntetési botrány körüli történésekre is. Azt gondolom mára  teljesen világossá vált, hogy a miniszter össze-vissza beszél. Kevésbé finoman, hazudik.

Ami viszont még durvább, az Vona Gábor reakciója az izraeli nagykövet véleményével kapcsolatosan. Meglátásom szerint a Fidesz azért tünteti ki antiszemitákat, mert eldőlt, szüksége van a szélsőjobbosok szimpátiájának elnyerésére. Ami Vona Gábor levelében válaszként megjelenik, az túlmegy minden határon. Az ország napról napra egyre határozottabban tart egy borzalmas állapot irányába.

Volt, aki látta, hogy Szaniszló díjazásából baj lesz

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felkért szakmai bizottság sem javasolta Szaniszló Ferencet Táncsics-díjra – derül ki a testület egyik tagjának beszámolójából. A médiában dolgozók túlnyomó többsége számára továbbra is felfoghatatlan, miképp kaphatta meg a szakma legrangosabbnak gondolt hazai díját a tévés műsoraiban rendszeresen rasszista kijelentéseket elengedő, és misztikába hajló, infantilis összeesküvés-elméleteket gyártó-hirdető Szaniszló Ferenc.  Az is meglepte a szakmát, hogy a Vatikáni Rádió magyar nyelvű adásának szerkesztőjét, Vertse Márta Ágnest is érdemesnek ítélte e díjra Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere, ám e meglepetést elhomályosította-elsúlytalanította Szaniszló győzelme.

A díjra érdemesnek gondoltak nevét, mint minden évben, az újságírók szakmai szövetségei ajánlják a minisztériumnak, ám a tárca az aspiránsokat előbb „megrostáltatja” egy kuratóriummal. Ezt az öttagú grémiumot idén állította fel a minisztérium. A kuratórium tagjainak többsége kormánypárti, csak egyikükről, Árpási Zoltánról nem mondhatjuk el ezt, őt a Magyar Lapkiadók Egyesülete javasolta a grémiumba. Utóbb kiderült, hogy a legnagyobb újságíró-szervezet, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége nem jelölhetett senkit e bizottságba. Visszatérve Árpásihoz: ő 1986-tól 2006-ig – egy év megszakítással – a Békés Megyei Népújság főszerkesztője volt, aztán a Somogyi Hírlapot irányította 2010-es nyugdíjazásáig. Árpási maga is Táncsics-díjas, őt 2009-ben tüntették ki.

A Gyulán élő, 66 éves újságírót arról kérdeztük, hogy miképp történt az ajánlás az idei Táncsics-díjra. Elmondása szerint a kuratórium kilenc nevet kapott. A miniszter azt kérte, hogy a kilencből a három legérdemesebbet válasszák ki, de további három nevet is ajánljanak, afféle tartalékként. A miniszter a hat névből kívánt választani.

Árpási szerint a kuratórium tagjai a kilenc nevet megismerve azonnal látták, hogy ebből baj lesz. Egyrészt, mert a kormánypárti kurátorok az ellenzéki oldalhoz köthető jelölteket – Farkas Zoltánt és Kálmán Olgát – eleve nem fogadták el, másrészt, mert a jelöltkínálatot igencsak gyengének érezték. Az egyik kurátor ezért úgy döntött, hogy ő az eléje terjesztett névsorról egyáltalán nem szavaz, lényegében ki is vonult a testület munkájából.

Ezt követően a kuratórium maradék négy tagja abban megegyezett, hogy Novotny Zoltánnak vitathatatlanul jár a díj, s őt egyöntetűen javasolták, rajta kívül viszont senkit. A szavazáskor ugyan kapott egy-egy szavazatot Szaniszló Ferenc, Vertse Márta Ágnes és Farkas Zoltán, de ettől még a kuratórium egyikőjüket sem ajánlotta a miniszternek. Ehelyett azt kérték, hadd szavazzanak újabb nevekről, mert szerintük Novotnyn kívül más nem jutalmazható ebből a csapatból. A miniszter azonban nem adott se több időt, se más neveket. Így maradt végül a vitathatatlanul megérdemelten díjazott Novotny, de hogy Vertse Márta Ágnes, illetve a felháborodást keltő Szaniszló miként kerülhetett a díjazottak közé, azt Árpási Zoltán már nem tudta megmondani.

A tárca sajtóosztálya azonban az Indexszel azt közölte: végül Halász János kulturális államtitkár javasolta Balognak, hogy a felterjesztett, de elutasított jelöltek közül Szaniszló és Vertse is kapja meg a díjat.

Sokatmondó ugyanakkor az, hogy Balog Zoltán, értékelve a botrányt, amit Szaniszló díjazása kiváltott, s azt, hogy vezető újságírók sokasága adja vissza korábban elnyert Táncsics-díját, közleményben határolódott el saját döntésétől. „Mivel a jogszabályok nem teszik lehetővé a kitüntetések és díjak visszavonását, így csak sajnálatomat tudom kifejezni a rossz döntés miatt” – közölte.

A parlament hétfői ülésén is téma volt Szaniszló kitüntetése. Nyakó István (MSZP) azt a kérdést tette fel: hogyan tüntethették ki az újságírót, és követi-e a hibát személyi felelősségre vonás. – Hibát követtem el, és én ezt a hibát el is ismertem – kezdte válaszát Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere. Mint mondta, Szaniszló Ferenc munkásságából azt kívánta elismerni, amelyet annak idején a Panoráma újságírójaként tett, a többi közt a Ceausescu-rendszer elleni küzdelem tudósítójaként. Hozzátette: nem ismerte Szaniszló későbbi nyilatkozatait, amelyek „az irracionalitás világába tartoznak”.

A jobbikos Pörzse Sándor ellenben farizeus, gerinctelen lépésnek nevezte, hogy a miniszter kihátrál Szaniszló díjazása mögül. Feltette a kérdést: kinek a nyomására határolódik el saját korábbi döntésétől? Szerinte azon újságírókéra, akik az elmúlt 25 évben „hazaárulásban vettek részt”.

Balog szerint szégyellje az magát, aki ha hibázik, nem hajlandó beismerni. Kijelentette azt is: rossz döntésének mégis lesznek jó következményei, hiszen azáltal, hogy néhányan visszaadják a díjat, „tisztul a Táncsics-díjasok névsora”.

Forrás: Nol.hu

Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete arra kéri a magyar kormányt, hogy mielőbb vonják vissza Szaniszló Ferencnek, az Echo Tv műsorvezetőjének Táncsics-díját, mivel az elismerést "nem megfelelő embernek" ítélték oda.

Forrás:HVG.hu

Vona válaszlevele, részlet:

"....Ellenben visszataszítónak tartom bármely nép vagy nemzet világuralmi törekvéseit. A zsidóságét is. És az ön viselkedésében ezt az arroganciát látom. Mivel rajtam kívül egyetlen egy pártelnök sem mondana önnek ilyet, jó, ha én elmondom. Jó, ha h...all más véleményt is a sok talpnyalás mellett. Ugyanis amit írok, az nagyon sok magyar ember véleménye egyben. Elegünk van abból, hogy bármilyen ország bennünket kioktasson és utasítson! Különösen nem vagyunk hajlandóak egy olyan országtól elfogadni ezt, amely polgárai alapvető jogait és nemzetközi szervezetek határozatait veszi semmibe, amely a választások előtt most már rendre népirtást rendez, mert ezzel ott szavazókat lehet szerezni!

És azt is szeretném önnek elmondani, hogy nem mindenki fél önöktől az én hazámban sem. Én sem félek. Lehet, hogy egy napon majd engem is kilőnek rakétával, mint egy kutyát, de akkor sem fogok félni a saját hazámban. Ezt jól jegyezze meg! Én soha nem leszek Izrael kutyája, mint itt az összes parlamenti párt. Érti? Soha! Sem megvásárolható, sem megfélemlíthető nem vagyok. És ezzel még sokan így vagyunk. És egyre többen és többen. És abban a pillanatban, hogy kormányra kerülünk, Gyöngyösi Márton lesz a külügyminiszter, Szaniszló Ferenc pedig a Médiahatóság élére kerül. Önt pedig udvariasan hazaküldjük. És minél előbb, annál jobb!

Vona Gábor
a Jobbik elnöke
 

Origo.hu

 

Vissza...