NEKEM A CÍMER KELL! (Nyílt levél Jokesz úrhoz)

2012-10-25 16:35:48

Kedves Jokesz Úr! Veszprém Város címere a királynék mellett a veszprémi embereknek is emléket állít. Tiszteleg azok előtt az ősök előtt, akik életüket áldozták a városért, s azok előtt, akik minden rombolás után újjá építették szeretett városukat. Ezért fordultam „Baltával fába vágjatok….”(Illyés Gyula) olvasói levelemben a döntéshozókhoz, a város képviselőihez, a Közgyűlés tagjaihoz.

Nekik tettem fel a kérdéseimet, a választ is tőlük várom. Azért várom a választ tőlük, mert ebben az ügyben ők a kompetensek, a város polgárai a választáskor őket bízták meg azzal, hogy  óvják Veszprém természeti, épített és szellemi örökségét. Helyettük ön lépett be a „ringbe”. Ezzel egy fura szituáció teremtődött.

Én érdek nélkül védem a város címerét.

 Ön viszont érintett félként, önös érdekből védi a logót.

Én védem a címert, mint értéket.

Ön művészként védi az értéktelent.

Én a címert egy közösség megkülönböztetéseként fogom fel.

Ön ugyanezt egy zűrzavaros retorikájú (retorika=szónoklattan) dologként említi.

Én érvelek a címer mellett.

Ön meg nyomja a „sóder szöveget”.

Én csak arról írok, melyhez van kompetenciám.

Ön meg arról szónokol, amihez nincs kompetenciája (azt mondja el, hogy a címert majd hogyan és mikor fogják használni).

Én vállalom, hogy „zászlóra tűzött díszes címer alatt” vonulok.

Ön meg lila felhőkön lovagolva vonul a semmibe.

Én büszkén vállalom a város múltját.

Ön meg „illetékes elvtársként” dobja azt a kukába.

Én tisztelem az embereket.

Ön meg lebecsüli „az utca emberét”.

Nem sorolom tovább a köztünk lévő különbségeket, mert olyan messze állunk egymástól, mint Makó Jeruzsálemtől. Végül a figyelmébe ajánlom Nagy László: Ki viszi át a szerelmet? című versét. Ha azt megérti, akkor azt is megérti, hogy én miről beszéltem. Abban bízom, hogy a képviselők bölcsebbek lesznek önnél, és újra átgondolják a címerről, illetve a logóról szóló döntésüket.

Békefi Antal nyugdíjas, Veszprém

A nyílt levelet Békefi úr minden képviselőhöz eljuttatta. Rajtam kívül a képviselők közül a nyilvánosság előtt ezzel a kérdéssel a mai napig senki sem foglalkozott. Ma Hartmann Ferenc napirend előtti kérdésében viszont már szintén ennek a logóhasználatnak egy érdekes következményére mutatott rá. Írni vélhetően arról sem igazán fognak.

Előzmények:

Megemelem a kalapom Veszprém címerének alkotói előtt! Ők szerették a városukat, a címerrel is tisztelegtek az ősök emléke előtt. Úgy tűnt, maradandót alkottak, sajnos ez már nem igaz. (Az viszont igaz, hogy egyszer már, a Pap-érában, megbarkácsoltatták a város címerét.) Azt olvastam, hogy a legutóbbi közgyűlésen a képviselők jóváhagyták a város marketingstratégiáját. Elfogadása után egyesek a tettek mezejére léptek, és Veszprém város honlapjáról törölték a címert, azaz a kukába dobták. (Nem a címert kellett volna kukába dobni..., mondaná Hofi.)

Kedves döntéshozók! Világosítsanak fel arról, miért nem jó az egységes arculat megjelenéséhez a város címere! Miért kell a címer helyett a logó? Mert mi is az a logó? A logó egy cég, szervezet vagy szolgáltatás egyedi, jól felismerhető azonosításra szolgáló jele. A logó elsődleges célja a megkülönböztetés. A címer nem az? Netán a címernek nincs reklámértéke? Vagy visszafogottabb, komolyabb a címer, mint a logó? Én a címer mellett teszem le a voksomat, mert az egyedi és csak Veszprémre jellemző.

De milyen lett az új logó? Hát, nem vagyok tőle elragadtatva! Eddig három változatával találkoztam, így aztán nem tudom, hogy melyik az igazi. (Állítólag a középső.)

Hogyan készült? A címerről levették a koronát, stilizálták. (Kirakták kockákból a koronát, majd szöveget tettek alá.) S ezért még pénzt is kaptak? Ha egyenként nézem őket, elszörnyedek. Van olyan változat (kettő is) , melyen a stilizált korona alatt Veszprém felirat látható. Van Veszprémi Királyság? Ezt eddig nem tudtam. Veszprémi kiskirályokról azonban már hallottam. Ők, mindig csak epizódszerepet játszottak a város életében. De félre a tréfával, térjünk vissza a logóhoz. Ez a logó szerintem gyermeteg. Ezzel a logóval reklámozni Veszprém ősi városát több mint bűn, szégyen.

Kedves döntéshozók! Én veszprémi lakosként a címer mellett teszem és tettem le a voksomat. Azoknak az érté-keknek a kímélését kérem, akiknek elpusztulása vagy súlyos sérülése kárunkra válna, s egykor tán szégyenünkre. (Illyés Gyula) Fontolják meg önök is Illyés Gyula szavait!

Békefi Antal nyugdíjas, Veszprém

Tisztelt Békefi Úr! Levelében jól körülírja a logó fogalmát, és a most elfogadott marketingstratégiánk is erről szól: Veszprémet egy kiváló, márkás városként szeretnénk megélni az élet minden területén. Ha ezt a minőséget a hazai, sőt nemzetközi befektetői vagy turisztikai piacon értékesíteni is szeretnénk, akkor alkalmazkodnunk kell a vizuálisan túlzsúfolt médiához, ahol nem életképesek a zűrzavaros retorikájú dolgok.

A jelenlegi, Somogyi Győző által a rendszerváltáskor rajzolt címerünk jelentését a Wikipédia két és fél száz szóban ecseteli. Ezt a bonyolult tartalmat nehezen értelmezi a heraldikus is, nemhogy az utca embere. Nem véletlen, hogy nagy tradíciójú városok is egyszerű logókra cserélték a címereiket, amik egy mobiltelefonon is hamarabb felismerhetők, mint a címertanilag szigorúan kötött városcímerek. Ez a címer szerepel ezután is a város kék-vörös zászlaján, a polgármesteri aranyláncon, a városi kitüntetések oklevelein, a városi honlap impresszumában.

A hétköznapokban és a médiafelületeken azonban szeretne a város gyorsabb asszociációkat kelteni a hasonló célokra törekvő települések között. Ezért nem zászlóra tűzött díszes címer alatt vonulunk a marketingcsatákba, hanem a médiában is jól mutató jelek kíséretében szeretnénk a város üzeneteit elektronikus eszközökkel is célba juttatni. Ilyen jel az akár játékkockákból is kirakható, digitális korona logó Veszprém neve felett.

Jokesz Antal, a Veszprém arculatát tervező művészcsoport nevében

Forrás: Napló-online

Vissza...