EzĂşttal is kommunista hazaárulĂłkkĂ©nt bĂ©lyegezte meg Ĺ‘ket, akik mindig is a haza megrontására törekedtek Ă©s törekszenek. Vádaskodásainak alátámasztásához törtĂ©nelmi bizonyĂtĂ©kokra is szĂĽksĂ©ge volt.
A hazaárulás vádját az ellenzĂ©k szĂłszĂłlĂłi már kikĂ©rtĂ©k maguknak, Ă©n ezĂşttal a törtĂ©nelmi pĂ©ldatárat veszem szemĂĽgyre. Már csak azĂ©rt is, mert Orbán nyilván Ăşgy vĂ©li, a törtĂ©nelmi tĂ©nyeknek is parancsolhat, kĂ©ptelensĂ©geket is állĂthat. Holott Ĺ‘ is tudja, mi az igazság. Teljes tudatossággal állĂt mást, mint amit igazságnak tart, sĹ‘t azt sem bánja, hogy ezt hallgatĂłsága is tudja. A HĹ‘sök terĂ©t elfoglalĂł hatalmas tömeg, a tĂ©vĂ©nĂ©zĹ‘k jelentĹ‘s rĂ©sze Ă©rettsĂ©gizett. Tudják, hogy vezĂ©rĂĽk nem mond igazat, amikor pĂ©ldául arrĂłl beszĂ©l, hogy a magyar törtĂ©nelem legsötĂ©tebb korszaka az orosz megszállás volt. Tanultuk, sok nagyon sötĂ©t korszaka volt törtĂ©nelmĂĽnknek. A tatárdĂşlás idejĂ©n elpusztult szinte az egĂ©sz ország. A százötven Ă©ves török hĂłdoltság alatt „csak” a fele. Az elsĹ‘ világháborĂşban 661 000 magyar katona esett el, több mint korábbi háborĂşinkban összesen. Ráadásul a rossz oldalon harcoltak, Ă©s Trianon lett a vĂ©ge. A második világháborĂşban több mint egymilliĂł magyar állampolgár vesztette Ă©letĂ©t, közĂĽlĂĽk 600 000 a származása miatt. A pusztulás 1944-ben kulminált, az Orbán Viktor számára legkedvesebb esztendĹ‘ben, amikor a fĂ©l ország romhalmazzá változott. Ezt sem kell magyarázni, a budai Várban a háborĂşs nyomokat máig nem sikerĂĽlt eltĂĽntetni.
A miniszterelnök ĂĽnnepi beszĂ©dĂ©ben szĂłba kerĂĽlt persze a Tanácsköztársaság is, ami jĂł alkalomnak tűnt számára a kommunistázásra. Ennek kapcsán azt is közölte, hogy ezt a bűnös mozgalmat a magyar nĂ©p maga verte le. Holott tananyag, hogy a Tanácsköztársaságot az entente parancsára a román hadak vertĂ©k le. Minden Ă©rdeklĹ‘dĹ‘ könnyen utánanĂ©zhet, hogy a vesztett háborĂş után nem akadt senki, aki a terĂĽleti csonkĂtásokba beleegyezett volna. Kun BĂ©láék, bĂzva a világforradalom azonnali eljövetelĂ©ben, kikiáltották a kommĂĽnt, felfegyvereztĂ©k a gyárak munkásait, Ă©s hadba indultak az elcsatolt terĂĽletek visszaszerzĂ©séért, azt remĂ©lve, hogy a szerb, román, szlovák proletárok mellĂ©jĂĽk állnak. De nem ez törtĂ©nt, az utĂłdállamokban a nacionalizmus kerekedett felĂĽl, az Ăşj állami lĂ©t fontosabb volt, mint a ködös forradalom, amiben mĂ©g csak nem is hittek. Már akkor is megmutatkozott, hogy a nacionalizmus eszmĂ©je erĹ‘sebb, mint a társadalmi egyenlĹ‘sĂ©g gondolata.
1956-rĂłl szĂłlva Orbán Ăşgy tĂĽnteti fel a forradalom Ă©s szabadságharc esemĂ©nyeit, mintha a fiatalok minden elĹ‘zmĂ©ny nĂ©lkĂĽl, egyszerre csak rájöttek volna, hogy nem tűrik tovább a szovjet rabigát, Ă©s fegyvert ragadnak, hogy kiűzzĂ©k az elnyomĂłkat. KörĂĽltekintĹ‘ elemzĂ©st termĂ©szetesen nem várhatunk el egy patetikus hangnemben tartott emlĂ©kbeszĂ©dtĹ‘l, de az egyszerűsĂtĂ©s nem mehet el odáig, hogy törtĂ©nelemhamisĂtássá váljĂ©k. Orbán mostani beszĂ©dĂ©t vad antikommunista kirohanásnak szánta, tehát emlĂtĂ©s sem eshetett a nĂ©vtelen fiatal áldozatok mellett a nĂ©v szerint is ismert, mártĂrhalált halt exkommunistákrĂłl, Nagy ImrĂ©rĹ‘l, Losonczy GĂ©zárĂłl, Gimes MiklĂłsrĂłl, MalĂ©ter PálrĂłl, Szilágyi JĂłzsefrĹ‘l, akiknek a koporsĂłja elĹ‘tt ĂşjratemetĂ©sĂĽk napján (1989. jĂşnius 16-án) Orbán Viktor maga is lerĂłtta kegyeletĂ©t. Ahogy a törtĂ©neti elĹ‘zmĂ©nyekrĹ‘l sem eshetett szĂł, Ăşgy Nagy Imréék harcárĂłl sem a sztálinista RákosiĂ©k ellen. Utalni sem lehetett – illetve nem akart – arra, hogy ’56-ban mĂ©g a forradalom oldalán is majd mindenki szocialistának, antikapitalistának vallotta magát. A forradalom rövid ideje alatt kĂĽlönfĂ©le erĹ‘k jelentkeztek, Ăşj arcok, ismeretlen nevek kerĂĽltek az elsĹ‘ sorokba is. Ugyanakkor tĂ©ny, hogy a forradalom magasztos eszmĂ©jĂ©hez nem illĹ‘ lincselĂ©sek is törtĂ©ntek. KĂ©sĹ‘bb lĂ©tesĂĽlt egy 1956-os IntĂ©zet, amely tudományos alaposságra törekedve Ă©s komoly eredmĂ©nyeket felmutatva kutatta a forradalom törtĂ©netĂ©t, Ă©s amelyet egy Ă©ve mirnix dirnix megszĂĽntettek – nem azĂ©rt, mert rosszul működött. Egyre gyanĂşsabb, hogy – helyette? – lĂ©tre akarnak hozni egy törtĂ©nelemhamisĂtĂł intĂ©zetet. FeltĂ©telezhetĹ‘en azĂ©rt, mert a magyar jobboldalnak nagyon nem tetszik az a törtĂ©nelmi tablĂł, ahogy ezt mi, demokraták látjuk. Ennek a nĂ©zetkĂĽlönbsĂ©gnek volt szomorĂş bizonysága az idei ĂĽnnep.
És múltak az évek. Már 33 éve tartott a Kádár-rendszer, majdnem annyi ideig, mint az első világháború előtti régi szép békeévek aranykora. Tovább tartott, mint a Horthy-korszak. A sokat szidott magyar sztálinizmus úgy nagyjából nyolc évig húzta. Kádár a néplélekben Ferenc Jóska mellé került. Ellentmondásos korszak volt ez.
Elkövetkezett 1989, a rendszerváltozás Ă©ve. Orbán beszĂ©de megint azt a látszatot kelti, mintha a törtĂ©nelmi fordulat szinte egyedĂĽl az Ĺ‘ műve lett volna. Nem látszik tudni arrĂłl, hogy a szovjet párt Ă©lĂ©re egy Gorbacsov nevű elvtárs kerĂĽlt, aki szokatlan elveket vallott a kommunista párt Ă©s a szocializmus megreformálásának szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©rĹ‘l. A magyar párt vezetĹ‘inek jĂł hallása volt, azonnal felfogták, hogy sĂĽrgĹ‘sen lĂ©pniĂĽk kell, mielĹ‘tt rájuk szakad a ház. A szĂnfalak mögött idehaza azonnal tárgyalni kezdtek az ellenzĂ©kkel, mikĂ©nt lehet az ország hajĂłját nagyobb baj nĂ©lkĂĽl a polgári demokrácia kikötĹ‘jĂ©be kormányozni.
SejtettĂĽk, hogy nem lesz könnyű, mint akkoriban mondtuk, a rántottát visszaalakĂtani tojássá. De nĂ©hány Ă©v alatt csak kialakult az országban a piacgazdaság Ă©s egy polgári demokratikus rendszer, s ez eltartott vagy hĂşsz Ă©vig. Azonban hamarosan kiderĂĽlt, hogy piacgazdaságban, illetve az EurĂłpai UniĂł tagjakĂ©nt sem tudjuk beláthatĂł idĹ‘n belĂĽl utolĂ©rni a gazdagabb nyugat-eurĂłpai demokráciákat. Noha sokkal jobban Ă©lĂĽnk, mint valaha – Nyugaton mĂ©g jobban Ă©lnek. Sajátos dráma, hogy a magyar jobboldal, mint azt Orbán Viktor is elĂ©g hamar felismerte, a mĂşltidĂ©zĹ‘ horthysta irredenta, nacionalista szĂłlamokkal Ă©s az antikommunizmusnak álcázott demokráciaellenessĂ©ggel, szĂ©lsĹ‘sĂ©ges rasszizmussal tud magának komoly tömegbázist kiĂ©pĂteni, mit sem törĹ‘dve azzal, hogy ezen a lejtĹ‘n visszajuthatunk 1944 szörnyűsĂ©ges poklába. TetĂ©zi a bajt, hogy a jelek szerint a demokrácia erĹ‘i nem találják az ellenállás hatásos mĂłdját.
Zsigeri optimizmusom mégis azzal biztat, hogy ezek az erők győzni fognak, bár azt nem tudom, hogy mikor.
Mihályi Gábor
Forrás: Nol.hu |