Azt Ărja a Voksblog, hogy ellenzĂ©ki összefogás mellett is kĂ©tharmadot szerezne a jelenlegi közvĂ©lemĂ©ny-kutatási adatok alapján a Fidesz. Hiába az egymást Ă©rĹ‘ botrányok, a föld Ă©s trafikmutyi, a Gyula-bĂ©rlet trĂĽkkös felszámolása, a távolsági buszra Ă©s a gyorsvonattal közlekedĂ©sre bevezetett kĂĽlöndĂjak, pĂłtjegyek, hiába a szakszervezetek totális negligálása, a közoktatás, a szakkĂ©pzĂ©s Ă©s az egĂ©szsĂ©gĂĽgy leĂ©pĂtĂ©se, a pofátlan álláshalmozás, a pökhendi, lekezelĹ‘, a fokhegyrĹ‘l odavetett nyilatkozatok, a Fidesz olyan jĂłl áll, akár a 2010-es tavaszi választásokat megelĹ‘zĹ‘en.
|
Igaz, annyira mĂ©gsem áll jĂłl, de idĹ‘ben átalakĂtották a választási rendszert. Olyan gátlástalan mĂłdon, Ă©s a saját szájuk Ăze szerint, hogy csupán a belĹ‘lĂĽk kiábrándultak miatt ne gyengĂĽljenek!
A Voksblog szerint „Amennyiben a demokratikus ellenzĂ©ki erĹ‘k kĂĽlön indulnának, a jelenlegi pártszimpátiák alapján a 199 mandátumbĂłl a kormánypárti jelöltek 149 mandátumot, az összes 74,87%-át szereznĂ©k meg, ez pedig jelentĹ‘sen több, mint amennyire a kĂ©tharmados parlamenti többsĂ©ghez szĂĽksĂ©g van. Az MSZP 24, a Jobbik 18, az EgyĂĽtt 2014-PM pedig 8 kĂ©pviselĹ‘i helyhez jutna. Amennyiben a baloldal közös jelölteket Ă©s közös listát állĂtana, 45 mandátumot szerezne. A kormánypártok 136 mandátummal Ăgy is kĂ©tharmados többsĂ©ggel rendelkeznĂ©nek, miközben a Jobbik 18 kĂ©pviselĹ‘je kerĂĽlne be a 2014-tĹ‘l 199 fĹ‘s parlamentbe. ”
Az elemzĂ©s sajnos reálisnak tűnik. S ezzel minden bizonnyal tisztában vannak az ellenzĂ©ki politikai pártok is. Nekem az a gyanĂşm Ă©ppen ezĂ©rt nem igyekeznek a totális mĂ©rtĂ©kű összefogás meghirdetĂ©sĂ©vel kiállni a nyilvánosság elĂ©. Számolgatnak Ă©s azt nĂ©zik, ki Ă©s mennyire jutna biztos helyhez, ha „elszabotálnák” az egyĂĽtt munkálkodást, az összefogást. Macerás is ám az a megegyezĂ©s! El kellene dönteni, ki a miniszterelnök jelölt! Meg azt is, hogy melyik csoportosulás egyik-másik önmaga által tehetsĂ©gesnek tartott politikusa hova kerĂĽljön vĂ©gĂĽl a listán! S ez minden bizonnyal "hangos" marakodással is járna! Kisebb a civakodás esĂ©lye, ha egy párton belĂĽl zajlik csak majd a kiszorĂtĂłsdi! A Fidesz ezt a problĂ©mát már Ă©vekkel ezelĹ‘tt megoldotta. ValĂłjában nem demokratikus a működĂ©se Ă©s az, hogy kibĹ‘l mi lesz, az egyedĂĽl csak azon mĂşlik, milyen benyomást szerez rĂłla Orbán Viktor pĂ©ldául a FelcsĂşton elkĂ©szĂtett szalonnás-rántotta közös elfogyasztásakor!
AttĂłl tartok, nem fogta fel az ellenzĂ©k egyetlen komolyabb támogatással bĂrĂł pártcsoportosulása, annak egyetlen pártvezetĹ‘je sem, hogy miĂ©rt nem nĹ‘ a nĂ©pszerűsĂ©gĂĽk. Ennek az oka egyĂ©rtelműen az összefogást Ăłvatosan halogatĂł, azt csak a verbalitás szintjĂ©n elkĂ©pzelhetĹ‘nek tartĂł magatartás. Ez az, ami nagyon is taszĂtja a választĂłkat! Azt látják, mĂ©g mindig a „konc”, a pozĂciĂłk, a parlamenti kĂ©pviselĹ‘ helyek a fontosak, s nem Ĺ‘k, a választĂłk Ă©s a haza! ĂŤgy bizony nem lesz kormányváltás! ĂŤgy bizony 2014-tĹ‘l tovább erĹ‘södik a zsarnok Ă©s a ma mĂ©g a látszat kedvéért működtetett, de valĂłjában már egyáltalán nem funkcionálĂł demokratikus intĂ©zmĂ©nyeket is vĂ©gleg felszámolják. A rezsim hamarosan totálissá válik! S azt sejtem, mĂ©g az uniĂłbĂłl is kilĂ©ptet minket ez a hatalommániás, mentálisan sĂşlyosan beteg ember.
Senki se remĂ©nykedjen abba, hogy belĂĽlrĹ‘l buktatják majd meg! Ahhoz elĂ©g sok aljas Ă©s pĂ©nzĂ©hez támogatĂłja akad, aki segĂt neki idĹ‘ben felderĂteni a belsĹ‘ Ă©s a demokratizmus gondolatának csĂráját mĂ©g magában hordozĂł embert. (ĂŤgy az illetĹ‘t, a "demokrácia nevű betegsĂ©gben" szenvedĹ‘t mĂ©g a belsĹ‘ bomlasztás elindĂtása elĹ‘tt, idĹ‘ben likvidálni tudják.)
Ha ez az esztelen pártĂ©pĂtgetĂ©s Ă©s támogatĂłgyűjtĂ©s mĂ©g hĂłnapokon át ilyen mĂłdon zajlik tovább, akkor a Voksblog ugyanezeket a megállapĂtásokat fogja tudni majd nyilvánossá tenni az Ĺ‘sz folyamán. Nem Ă©rtem miĂ©rt nem Ă©rzĂ©keli az EgyĂĽtt 2014 Ă©s az LMP- bĹ‘l kivált nĂ©hány PM tag, hogy amit csinál a teljessĂ©ggel felesleges, eredmĂ©nytelen. A vidĂ©ki körĂştjuk szerintem nem más, mint az egyes telepĂĽlĂ©sek kĂváncsibb baloldali Ă©s liberális Ă©rtĂ©krendű polgárainak meglátogatása. A nyitottabbak Ă©s Ă©rdeklĹ‘dĹ‘ek ugyan meghallgatják BajnaiĂ©kat, de legtöbbjĂĽk már elkötelezett hĂve az MSZP-nek a DK-nak, vagy más Ă©s mĂ©g kevĂ©sbĂ© mĂ©rhetĹ‘ politikai tömörĂĽlĂ©snek. S ha nem lesz közös lista Ă©s egyĂĽtt indulás, a szavazatukban teljesen feleslegesen bĂznak. (A legtöbbjĂĽk mĂ©g szavazni sem fog elmenni.)
Az elmĂşlt 3 Ă©vben az MSZP sem volt kĂ©pes valĂłjában a megĂşjulásra. Ugyan a politolĂłgusok egyike-másika ezt mĂ©g mindig elsĹ‘sorban Gyurcsány hibájának tudja be (szerintem meglehetĹ‘sen ostobán), jĂłmagam inkább Krausz Tamás alább olvashatĂł vĂ©lemĂ©nyĂ©t osztom. „„Amikor az MSZP BrĂĽsszel kiszolgálĂłjának tűnik Ă©s nincs mit mondania a kisemberek problĂ©máira, nem rendelkezik hiteles szociális programmal, akkor fenntartja azt a bizalmi válságot, amely az MSZP megroppanásához vezetett Ă©s ezzel elodázza a megĂşjulás lehetĹ‘sĂ©gĂ©t is” – vĂ©lekedett Krausz. A törtĂ©nĂ©sz szerint sem szemĂ©lyi, sem tartalmi szempontbĂłl nem tűnik Ăşgy, hogy az MSZP a közeljövĹ‘ben gazdasági Ă©s politikai alternatĂvájává válhatna a Fidesznek. Mint mondta: számára intellektuálisan kiĂĽresedettnek látszik az MSZP. „Ha ezen a párt nem kĂ©pes gyorsan Ă©s gyökeresen változtatni, akkor hozzájárulnak ahhoz, hogy a Fideszt elutasĂtĂł tömegek apátiába esnek, Ă©s remĂ©nytelennek tartják a kormányváltást, ami pedig Orbán Viktor Ăşjabb gyĹ‘zelmĂ©nek ágyaz meg. Pedig a kialakulĂł tekintĂ©lyuralmi rendszer lerombolja azokat a demokratikus struktĂşrákat, amelyek korábban mĂ©g lehetĹ‘sĂ©get adtak az ellenzĂ©knek a hatalom visszaszerzĂ©sĂ©re. EzĂ©rt kizárĂłlag egy a társadalom nagy többsĂ©gĂ©nek elfogadhatĂł politikai egysĂ©g lehet a cĂ©l, amely a kapitalizmus Ă©lhetĹ‘bb formáját hozhatja vissza”
Nos, ha pár héten belül nem történik meg a csoda, itt nem lesz semmiféle változás! S a Voksblog jóslata lesz az egyetlen realitás.
Ha nem leszĂĽnk kĂ©pesek egy asztalhoz ĂĽlni, egymást egyenrangĂş politikai fĂ©lkĂ©nt, a demokrácia vĂ©delmezĹ‘jĂ©nek tekinteni, a kör hamarosan bezárul. Az elkövetkezĹ‘ heteket nem erĹ‘gyűjtögetĂ©ssel, hanem a lehetsĂ©ges egy Ă©s közös jelölt megtalálásával kellene tölteni. EgyrĂ©szt az ellenzĂ©ki demokratikus erĹ‘ktĹ‘l szemĂ©lyre szĂłlĂł javaslatokat kĂ©rni, másrĂ©szt azokat az adott választási kerĂĽleteken belĂĽl egymással versenyeztetve megmĂ©rni. S ha kiderĂĽlt kinek a jelöltje mellĂ© sorakoztak fel a legtöbben, akkor mindenkinek határozottan e mellĂ© a szemĂ©ly mellĂ© kell beállni. Ha nem Ăgy lesz, s csak az számĂt, ki nem akar egyeztetni Ă©s semmit sem feladni megĂ©lhetĂ©si politikusi magatartásábĂłl, akkor csupán lĂşzerek vagyunk. S a lĂşzersĂ©gĂĽnk nem csak nekĂĽnk árt, hanem az egĂ©sz ország totális bukásához, diktatĂşrába vagy anarchiába vezet. |