A kĂ©t összefogást tervezgetĹ‘ párt azonban most elszánta magát arra, hogy magasabb fordulatszámra kapcsolnak. Az MSZP Ron Werberrel kĂ©szĂĽl az elkövetkezĹ‘ hĂłnapokra, miközben helyi csoportjait, szervezeteit prĂłbálja megerĹ‘sĂteni, a Bajnai csapat pedig eközben országjárásra indult. (Korábbi cikkĂĽnkben már emlĂtettĂĽk, hogy ez a kapkodĂł, MSZP –vel kötendĹ‘ megegyezĂ©s elĹ‘tti, utolsĂł pillanatban törtĂ©nĹ‘ kĂĽlön-kampány, ami a százalĂ©kokĂ©rt Ă©s a helyi csapatok megszervezĂ©séért indult gĹ‘zerĹ‘vel, valĂłjában kevĂ©sbĂ© az egĂ©sz leendĹ‘ koalĂciĂł, mint inkább saját Ă©rdekek mentĂ©n folyik.) De tĂ©ny, hogy saját soraik rendezgetĂ©se közben most mindkĂ©t szervezet megcĂ©lozza a bizonytalanokat is. Ez volna az igazán fontos feladat számukra, sĹ‘t tovább megyek ezen fog mĂşlni minden.
De hányan is vannak a pártot (mĂ©g) választani nem tudok, Ă©s mennyi közĂĽlĂĽk a mĂ©g mozgĂłsĂthatĂł? Ha számolni kezdĂĽnk, megállapĂthatjuk, hogy a leendĹ‘ összefogás jelenleg 1,5 – 1,6 milliĂł támogatĂłval bĂr (ebbĹ‘l 1,1-1,2 milliĂł a szocialista Ă©s 0,4-0,5 milliĂł az E14 voksolĂł), a Fidesz Ă©rdekszfĂ©rájában Ă©s megtĂ©vesztĂ©si bűvkörĂ©ben 2 milliĂłan vannak., a Jobbik pedig 0,7 milliĂł fanatikussal rendelkezik. Az LMP Ă©s DK egyĂĽttesen 0,2 milliĂł támogatĂłjával egyĂĽtt ki is jön, hogy a 8 milliĂł szavazásra jogosultnak körĂĽlbelĂĽl 45% -a – azaz 3,5 milliĂł ember ma nem kĂ©pes pártot választani. (Vagy megtartja magának azt az informáciĂłt, hogy elmenne e választani, Ă©s ha igen, akkor kire adná voksát.) Az 55% -os rĂ©szvĂ©teli hajlandĂłság nagyon kevĂ©s, de egy-kĂ©t dolgot nem szabad elfelejtenĂĽnk, elĹ‘ször is azt, hogy 100% -os rĂ©szvĂ©teli arány nem lĂ©tezik. (A Kádár-korszak persze produkált 97% -os adatokat, de ezt most ne keverjĂĽk ide. Az akkori szabad világ sokat röhögött azon, hogy a szocialista rendszer mĂ©g hihetĹ‘ hamisĂtásokra sem kĂ©pes.) A másik fontos dolog, hogy rendszerváltás Ăłta megtartott hat parlamenti választás rĂ©szvĂ©teli adatai megmutatják, hogy van egy bizonyos jellemzĹ‘ limit, ameddig mozgĂłsĂthatĂł a magyar lakosság. Ha az eddigi rĂ©szvĂ©teli adatokat közelebbrĹ‘l megvizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy ez a limit a szavazĂłkorĂş lakosság nagyjábĂłl kĂ©tharmada. Ugyanis 1990 Ă©s 2010 közt átlagosan 65% járult az urnák elĂ©, vagyis reálisan nĂ©zve a szavazĂłk ilyen arányára számĂthatunk 2014 –ben is. (1990-ben 65,11% szavazott, 1994-ben 68,92%, 1998-ban 56,26%, 2002-ban 70,53%, 2006-ban 67,83%, 2010-ben 64,20%)
A most felmĂ©rt 55% -os rĂ©szvĂ©teli hajlandĂłság, Ă©s az elĂ©rhetĹ‘ 65% közt alig 10% a kĂĽlönbsĂ©g, tehát nagyjábĂłl 800 ezer szavazĂłnyi tartalĂ©k van mĂ©g a társadalomban, ennyi embert lehet mĂ©g mozgĂłsĂtani! Most Ă©rtĂĽk indult harc. Mind az MSZP, mind az EgyĂĽtt 2014 (fĹ‘leg az utĂłbbi) az elkövetkezĹ‘ 10 hĂłnapban ezt a bizonyos 800 ezer szavazĂłt prĂłbálja meg elĂ©rni Ă©s megszĂłlĂtani, arra bĂrva Ĺ‘ket, hogy álljanak a változás Ă©s a demokrácia mellĂ©! Nem lesz könnyű, de muszáj meglĂ©pni, ugyanis a 2 milliĂłs Fidesz fölĂ©ny lekĂĽzdĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©g lesz szinte mindegyikĂĽkre.
Sokan találgatják, hogy vajon milyen összetĂ©telű lehet ez a rĂ©teg, Ă©s mi kĂ©szteti Ĺ‘ket passzivitásra. A korábbi választásokon elmentek szavazni, ám most hallgatnak Ă©s elfordultak a politikai Ă©lettĹ‘l. Ăšgy gondolom: három motiváciĂłs tĂ©nyezĹ‘t nem szabad figyelmen kĂvĂĽl hagynunk, ha a bizonytalanokra gondolunk. Az egyik, hogy rengetegen csalĂłdtak a 2002 Ă©s 2010 közti idĹ‘szak korrupciĂłs botrányai Ă©s kormányzati kommunikáciĂłs hibái miatt. A második a fĂ©lelem. FĂ©lnek nyilatkozni, fĂ©lnek a közvĂ©lemĂ©ny-kutatĂłk hĂvásitĂłl, mert nem tudják, hogy ki van a vonal tĂşlsĂł vĂ©gĂ©n. VĂ©gĂĽl fontos kiemelni, hogy sokan nincsenek tisztában a 2014-es választás jelentĹ‘sĂ©gĂ©vel. Mert ahogyan Bajnai Gordon is mondta: most nem csupán választás, hanem korszak Ă©s rendszerváltás is lesz, ha sikerĂĽl vĂ©gre az Ăşj, demokratikus erĹ‘knek gyĹ‘zniĂĽk. Ha tehát a szocik Ă©s BajnaiĂ©k el akarják Ă©rni a bizonytalanokat, akkor nincs más dolguk, mint erre a három tĂ©nyezĹ‘re Ă©pĂteniĂĽk. Be kell bizonyĂtaniuk – fĹ‘leg a szocialistáknak – hogy egy teljesen Ăşj csapattal indulnak a választĂłk bizalmáért, mely csapat tiszta lappal, Ăşj mĂłdszerekkel áll kĂ©szen arra, hogy az EgyĂĽtt 2014 –el szövetsĂ©get alkotva, a 2010 elĹ‘tti hibák elkerĂĽlĂ©sĂ©t garantálva vezesse az országot. (Én szemĂ©ly szerint a szocik helyĂ©ben sokkal többet hangoztatnám, hogy a szocialista párt vezetĂ©sĂ©ben Ă©s tagságában Ăşj arcok, Ăşj vezetĹ‘k, Ă©s fiatalok sokasága kapott helyet. MegĂşjultak Ă©s ez már önmagában is ad egy fajta garanciát a korábbi kurzus által elkövetett hibák elkerĂĽlĂ©sĂ©re.) Aztán szintĂ©n a bizonytalanok megnyerĂ©se Ă©rdekĂ©ben Ă©pĂteni kell a fĂ©lelem tĂ©nyezĹ‘jĂ©re is, meggyĹ‘zve az emberek arrĂłl, hogy ezĂşttal a diktatĂşra Ă©s a demokrácia fog megkĂĽzdeni egymással. VĂ©gĂĽl a harmadik dolog, ami talán a legfontosabb: Ă©rzĂ©keltetni kell a 2014-es választás jelentĹ‘sĂ©gĂ©t. Be kell mutatni, hogy mi a választások tĂ©tje, kiemelve, hogy jövĹ‘nk Ă©s gyermekeink jövĹ‘je Ă©rdekĂ©ben vĂ©get kell vetni az országot szakadĂ©k felĂ© kergetĹ‘ Ă©rtelmetlen gazdaságpolitikának, a szegĂ©ny-ellenes szociálpolitikának Ă©s a Fideszes mutyikat elfedni akarĂł nemzetmegosztásnak. Sok a feladat, de minden azon fog mĂşlni, hogy azt a bizonyos 800 ezer embert kĂ©pesek lesznek e 10 hĂłnap alatt meggyĹ‘zni! Egy biztos: össze kell tartaniuk, Ă©s bármi zajlik is belĂĽl, kifelĂ© baráti egysĂ©get sugározniuk. Ez utĂłbbi terĂ©n is van mĂ©g tennivalĂłjuk. BĹ‘ven.
Horváth Péter
forrás:demokrat.blog.hu |