A határozat szerint 2014-tĹ‘l az EU-pĂ©nzekrĹ‘l az adott rĂ©szprogramĂ©rt felelĹ‘s ágazati miniszter, Ă©s nem a központi hivatal dönt. A fĹ‘dĂjat Matolcsy tárcája, az NGM viszi: övĂ©k a források 60 százalĂ©ka, a „gazdaságfejlesztĂ©s” nevĂ©ben.
A határozat magán viseli az Ă©rdekharcok szokásos jeleit. Egyben prĂłbálja megnyugtatni a változástĂłl eleve irtĂłzĂł BrĂĽsszelt. EzĂ©rt eskĂĽdöznek, hogy biztosĂtani fogják a kifutĂł programok „zökkenĹ‘mentes zárását”. AmitĹ‘l persze a kĂ©p alapvetĹ‘en nem változik: sok lĂşd disznĂłt gyĹ‘zött, a miniszterek ezután maguk osztogathatnak, Ă©s fĂĽrödhetnek a kamerák fĂ©nyĂ©ben. Legalábbis, ez lenne a terv.
De nem fog sikerĂĽlni. Azok az EU-országok, ahol ilyen felállás – pĂ©ldául a bolgárok, a románok, a csehek – a kohĂ©ziĂłs politika sereghajtĂłi között vannak. Az Ă©len állĂłk pedig – Ă©sztek, litvánok, szlovĂ©nek Ă©s mindenekelĹ‘tt a lengyelek – erĹ‘s központi kontrollt tartanak fenn. Ráadásul: a „decentralizált rendszer” már nálunk is bizonyĂtott, 2004 Ă©s 2006 között pont azt, hogy nem működik Ă©s a pĂ©nz befagyásához vezet. Az, hogy aztán egĂ©szen 2010-ig, az Ă©llovasok között szerepeltĂĽnk, pont annak köszönhettĂĽk, hogy a második Gyurcsány-kormány a programok irányĂtását egy fedĂ©l alatt vonta össze.
Az NFĂś-nek soha nem az volt a lĂ©nyege, hogy a pĂ©nzt „elvegyĂ©k” a szaktárcáktĂłl. Hanem az, hogy a rendszer egyĂ©rtelmű szabályok szerint működjön, a tartalmi kĂ©rdĂ©sekrĹ‘l pedig ne rĂ©szĂ©rdekek, hanem a kormány egysĂ©ges stratĂ©giája alapján szĂĽlessen döntĂ©s. A programok tartalmát mindig a szaktárcák Ă©s – amĂg voltak – a rĂ©giĂłk javaslatai alapján állĂtották össze. Csak Ă©ppen mindenkinek tekintettel kellett lennie a többiekre.
A lĂ©pĂ©s tehát szembe megy az EU gyakorlatával. Pont akkor, amikor BrĂĽsszelben a csapbĂłl is Ă©ppen az integráciĂł, kĂĽlönbözĹ‘ programok közötti koordináciĂł erĹ‘sĂtĂ©se folyik. Ráadásul a határozat arrĂłl árulkodik, hogy a kormány továbbra sem tudja, hogy a rendszer miĂ©rt nem működik. Miután pedig a bajt az elĹ‘djĂ©re már nem kenheti, hát határozottságot szĂnlel, Ă©s mindent átszervez. Csakhogy: az NFĂś fĂ©lreállĂtásával valĂłjában bedobják a gyeplĹ‘t, Ăgy az eredmĂ©ny szinte biztosan a káosz fokozĂłdása lesz.
Az egyetlen reményünk csak az lehet, hogy Orbánéknak ezt már nem lesz idejük végigcsinálni.
(A szerző a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség volt elnökhelyettese)
Forrás: Vasárnapi HĂrek
ATV.hu |