A Szentkirályszabadján megtartott megemlĂ©kezĂ©st RadnĂłti halálának Ă©vfordulĂłján, a fasizmus Ă©s antiszemitizmus elleni kĂĽzdelem nemzetközi napjára szerveztĂ©k meg. A rendezvĂ©ny elejĂ©n Mezriczky Beáta szavalta el a költĹ‘ egyik versĂ©t, majd Praznovszky Mihály mondott beszĂ©det. Az irodalomtörtĂ©nĂ©sz felidĂ©zte RadnĂłti szavait, melyeket a bori noteszbe Ărt Ă©s melyet a holtteste mellett találtak meg - magyar is, költĹ‘ is volt.
Naplója szerint 1942-ben a költő úgy fogalmazott - "...rokonom a hitét váltó Balassa, az evangélikus Berzsenyi és Petőfi, a kálvinista Kölcsey, a katolikus Vörösmarty vagy Babits, ahogy a zsidó szép Ernő vagy Füst Milán...zsidóságomat soha nem tagadtam meg...a zsidóságom életproblémám, mert azzá tették a körülmények, a törvények, a világ. Kényszerből probléma, különben magyar költő vagyok. Rokonaimat felsoroltam, s nem érdekel, csak gyakorlatilag, életileg, hogy mi a véleménye erről a mindenkori miniszterelnöknek. Ezek kitagadhatnak, befogadhatnak, az én nemzetem nem kiabál le a könyvespolcról, hogy Mars, büdös zsidó."
Az irodalomtörtĂ©nĂ©sz beszĂ©lt arrĂłl is, RadnĂłti Ă©s 21 magyar társának gyilkosa is magyar volt, Tállas András hadaprĂłdĹ‘rmester. Hozzátette, nem hittĂĽk volna, hogy akadnak, akik, nem kevesen, ĂşjraindĂtani akarják a bori menetet. Akik azt hiszik, amĂşgy jĂł emberek, csak "kicsit fasiszták". Pedig nincs kicsit fasiszta, csak fasiszta van, "elvakult Ă©s megvadult, gyilkolni Ă©s rabolni kĂ©szĂĽlĹ‘ acsarkodĂł Ă©s ostoba, aki valahonnan a mĂ©lybĹ‘l elĹ‘veszi a már kiveszettnek hitt indulatokat" - fogalmazott Praznovszky Mihály.
- Minden Ăgy kezdĹ‘dött RadnĂłti Ă©letĂ©ben is, minden olyan kicsi volt kezdetben, csak aztán egyre nagyobb lett. A gyűlölet Ă©s a sereg, az ordĂtozás Ă©s a karlendĂtĂ©s, a romba dĹ‘lt városok száma Ă©s a tömegsĂrok áldozatainak száma - hangsĂşlyozta.
Vári György publicista úgy fogalmazott, bizonyos értelemben Radnótitól tanultunk beszélni, nyelvünk viseli az ő keze nyomát. Hozzátette, az a dolgunk, hogy felébresszük az emberséghez méltó értelmet szendergéséből, egyre mélyebb álmából. Majd a rendezvény zárásaként Donát Róbert nyugalmazott tanár emlékezett meg a költőről, illetve az egykori Radnóti-menetek szervezőjéről, megálmodójáról, Egyed Lászlóról.
Végül a mintegy száz résztvevő mécsesekkel, egy-egy szál fehér virággal rótta le tiszteletét a szentkirályszabadjai emléktáblánál.
Forrás: Veszport Képgaléria itt.
A NaplĂł tudĂłsĂtása ide klikkelve Ă©rhetĹ‘ el. NaplĂł kĂ©pgalĂ©ria itt!
A VeszprĂ©mi TV hĂradása ide kattintva nĂ©zhetĹ‘ meg. |