Hasonlóan az I.Völgyhíd-sétához az idén is az “Ismeretlen jó ember” emléktáblájánál gyülekeztünk. Indulás előtt a JÉT elnöke a következő beszédet mondta:
Az ENSZ közgyűlése május 3-át a Nemzetközi sajtószabadság napjává nyilvánította annak érdekében, hogy emlékeztesse kormányzatokat a szabad sajtó fontosságára, a szabad véleménynyilvánítás jogának tiszteletére és betartására.
Egy demokratikus köztársaság polgára számára a sajtó szabadsága az egyik legfontosabb szabadságjog. Ez teszi lehetővé a közügyek vitatását a modern politikai közösségekben, a hatalmi igények és a hatalomgyakorlás megítélését minden egyes állampolgár részvételének a lehetőségével.
A Freedom House független jogvédő szervezet május 1-én közölt indexe alapján: A “szabadból” a “részben szabad” kategóriába minősítette le a magyar sajtó állapotát. A FH rámutatott, hogy “az index történetében rendkívül szokatlan” Magyarország esete, amikor egy “régóta szabad ország” esetében két év alatt 13 pontos zuhanást mutattak ki. Ez azt jelzi, hogy “a médiaszabadság még a látszólag jól megalapozott demokráciákban sem tekinthető magától értetődőnek”. A 2010-re vonatkozó értékelésben Magyarország pontszáma 23-ról 30-ra romlott, de még szabad maradt. Az FH 2011-gyel kapcsolatban újabb hatpontos rosszabbodást mutatott ki és ezzel Magyarország a világranglista 78. helyére esett vissza, 36 ponttal. A FH úgy fogalmazott, hogy a leminősítés oka „Orbán Viktor konzervatív kormányának arra irányuló koncentrált törekvése, hogy megragadja a média jogi és szabályozási kerete feletti ellenőrzést”.
Kormányunk reakciója: “Megalapozatlan és elfogult a Freedom House (FH) jelentése” „magyarok milliói tekintenek sértésként a szervezet megállapításaira” – közölte Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) államtitkára.
Én, személy szerint nem sértődtem meg, mert igazuk van!
Annak ellenére értük el ezt a “csodálatos” eredményt, hogy Magyarország Alaptörvénye - nem a sztálinista, hanem az orbánista – a következőt tartalmazza: „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.”
Nyilván a szabad tájékoztatás jegyében hozta létre a kormány a Média Hatóságot és a Média Tanácsot kizárólag a Fidesz jelöltjeiből és nevezte ki elnökét és tagjait 9 évre. Felruházva Őket önkényes hatalommal, mely lehetővé teszi kiugróan magas bírságok kiszabását, ami öncenzúrát és félelmet indukál. Gondolom, a kiegyensúlyozottság és pártatlanság jegyében hallhatjuk Orbán Viktor igehirdetését minden pénteken a Kossuth Rádióban, hogy a péntekünk is vidám legyen. Bizonyára a sokszínűség jegyében akarják elvenni a Klubrádió frekvenciáját. És az objektivitás jegyében takarták ki Lomnici Zoltánt a közszolgálati tv-ben, majd bocsátották el a módszer ellen tiltakozókat. A pártatlanság volt az elsődleges célja Ipkovich György, MSZP-s képviselő kicenzúrázásának is az MR Ütköző c. műsorából. Valószínűleg a hitelesség motiválta az MTV-t, amikor üres utcákat mutatott a közel százezres kormány ellenes tüntetésről. A tárgyszerűség, objektivitás, hitelesség és kiegyensúlyozottság jegyében hallhatunk és nézhetünk magas színvonalú, alákérdezős interjúkat és tendenciózus riportokat a közszolgálati és kormány közeli médiumokban. Csalás és hazugság leleplezésekor tollforgató terroristáknak nevezte az újságírókat az ideiglenes Köztársasági Elnök. Veszprémben a helyi sajtó nívótlanságát az önkormányzat által is támogatott veszprémi 7 törpe és Béci bácsi szellemisége határozza meg. És a sokszínűség jegyében nem tudósít erről a felvonulásról a Napló, Veszprém TV, Népszabadság, az MTI. Összességében azt mondhatjuk, hogy hazánkban nem a sajtó ellenőrzi a hatalmat, a kormányt, hanem a kormány tartja kezében a sajtót. Ezért vagyunk itt ma és ezért mondjuk azt, hogy: Hiszünk a demokráciában, hiszünk a szólás és véleménynyilvánítás szabadságában. Az autoriter hatalomnak azt üzenjük, hogy tegyen bármit is, gondolatok ellen nem lehet védekezni! Éljen a demokrácia, éljen a szabad sajtó, éljen a köztársaság!
Ezután Mezriczky Bea tagunk elmondta Arany János A Walesi Bárdok című versét. Majd transzparensekkel a kezünkben elindultunk a Völgyhíd felé és a Viadukt pihenőjén megálltunk egy percre,hogy megemlékezzünk azokról az újságírókról,akik életüket vesztették vagy börtönbe kerültek munkavégzés közben.Emlékükre színes lufikat engedtünk a magasba. Sétánk közben sokan biztattak Bennünket. Az Óváros téren fejeztük be csendes demonstrációnkat,ahol Dobos Gábor tagunk az alábbi verset mondta el: Egy József Attila-vers elveszett változata Megtalálta és közzéteszi Csengery Kristóf
Ezt a verset következő blogunkban mi is közzé tesszük, hogy minél többen megismerjék.
A II.VV-sétán éltünk demokratikus jogunkkal és felemeltük szavunkat a sajtó szabadsága mellett úgy, mint, ahogyan teszik a demokratikusan gondolkodó polgárok. A sajtó nem tudósított erről a demonstrációról úgy, mint öncenzúrára kényszerített országokban teszi a sajtó.
Veszprém, 2012. 05. 03.
Józan ész nevében: Szofi |