Orbán ellen sárkányfű?

2011-07-17 07:08:31

Figyelemreméltó nyilatkozatot tett Karácsony Gergely, akit, amikor a Mediánnál dolgozott, hiteles elemzőként fogadtam el, most pedig tisztességes politikusnak tartok. Azt vetette fel, hogy az összes ellenzéki párt fogjon össze a Fidesz ellen - beleértve a Jobbikot is. Megpróbáltam végiggondolni, mit akart elérni ezzel a javaslattal az LMP képviselője.

Nyilván érzek benne egyfajta elemi vágyat, hogy valahogyan meg kellene szabadulni a nemzetet romba döntő Orbán Viktortól és csapatától.  Ezt az indulatot megértem. Felmerülhet a széles összefogás abban az értelemben is, hogy a buktatáshoz - egy Áder-féle mélyen antidemokratikus választási szisztémában tényleg ez lehet egyfajta megoldás. (Igaz, Szájer József tán még be sem kapcsolta az ájpadját, hogy végül leírja a tutit.)

Szerintem azonban a Jobbikkal nem lehet együttműködni. Semmilyen szinten. Részben azért, mert a sárkányfű, amelyet a Karácsony Gergellyel készített Népszava-interjúban olvasok, nem jó semmire. Csukás István Süsüje ellen sem ért semmit, merthogy sárkányfű nem is létezik. A klasszikus bábfilm sárkányfű-árusa egy közönséges csaló, aki ki akarta használni a népek sárkány elleni félelmét és közönséges fűcsomók eladásából akart meggazdagodni. Csak éppen amikor Süsü megjelent előtte és tüzet okádott, akkor lelepleződött, és végül bevallotta, hogy át akarta verni a Süsüt támogató királyfit. Végül ő fizetett néhány aranyat, csak hogy mentse az irháját.

Sárkányfű tehát nincs, még akkor sem, ha a mi sárkányunk valóban létezik, és távolról sem a Süsü-féle jámborsággal megáldva. Ráadásul a Jobbik nem más, mint a mi sárkányunk kölyke. A Jobbik Orbán Viktor politikai gyermeke, jelenlegi elnöke éppen a Fidesz-vezér polgári körében kezdte politikai pályafutását. A két párt üzenetei összefonódnak, 2006 ősze óta az együttműködés folyamatos és szerves. Ha valaki mégis abban bízna, hogy Vona Gábor majd jól együttműködik - egy mai felállás szerint - Mesterházy Attilával és Schiffer Andrással -, akkor csak jelezném, hogy a Jobbik elnöke máris visszaüzent, hogy Orbán képes kivezetni az országot a válságból. (Bár nem értem, milyen válságról beszélt, hiszen eddig úgy tudtam, hogy ami a kormányváltás óta történik, az maga a mámor.)

Persze, én is emlékszem nagy pálfordulásokra. A tovarisi konyec feliratú plakáttal kampányoló MDF a MSZMP PB-tag Pozsgayból akart köztársasági elnököt csinálni. Az 1989-es újratemetésen kommunistázó Orbán 1992-ben azt mondta, lehetséges szövetségest lát az MSZP-ben, hogy aztán mégis úgy lássa, amikor tehette a baloldal, rátört a nemzetre. Magyar Bálint is mondta, hogy Horn Gyulával soha, majd lett a Horn-kormány művelődési és közoktatási minisztere. Aztán a Fidesz úgy látta, Torgyánnal soha, majd miután a kisgazdák visszaléptettek 82 jelöltet a Fidesz javára, Orbán elballagott Leányfalura, hogy a koalíciós megállapodás érdekében megdicsérje a primadonna asszony húslevesét.

Tehát elvileg bármi megtörténhet, és persze mégsem. Demokraták ugyanis még Orbán leváltása érdekében sem barátkoznak antiszemitákkal, rasszistákkal, gárdistákkal, a politikai ellenfelet börtönbe vetni kívánókkal, a Nemzeti Színház igazgatóját lebuzizókkal. Annyit még Orbán sem ér. Enélkül is meg fog bukni.

Tehát, bár jószándékúnak tartom Karácsony Gergely felvetését, részben az LMP-n belüli harc folyományának tudom be. Schiffer András eddig ugyanis elutasított mindenféle együttműködést, még az MSZP-vel is, főleg Gyurcsány Ferenccel. De még a sukorói feljelentő is gondolhatja egyszer máshogy. Mint jeleztem, hosszú a pálfordulók sora. Szili Katalinról sem gondolták MSZP-s támogatói, hogy védencük a Fideszben fog kikötni. Megjegyzem, a Jobbik nélküli ellenzéki összefogást már Gyurcsány is leírta a blogjában, tehát a Karácsony-féle javaslat ezzel azért mutat rokonságot, és ez mindenképpen előrelépés az LMP eddigi hivatalos álláspontjához képest.

De ha igaz a sárkányfű-árus jelszava, miszerint "Itt a valódi, itt a fű, sárkány ellen sárkányfű!", akkor a csodaszer előbb legyen a kérlelhetetlen, számonkérő ellenzéki magatartás, az időközi választásokon végre kipróbált együttműködés, egy majdani, a demokráciát helyreállító, egyúttal valóságos szakpolitikai válaszokat kínáló kormányprogram kidolgozása.

Innen már érdemes lenne elindulni.

Gréczy Zsolt írása ide klikkelve érhető el a Gréczyblogon.

Vissza...