Az EP-képviselők nagyrészt párthovatartozás szerint voksoltak: a baloldaliak, a liberálisok és a zöldpártiak javaslatát 331-en támogatták, 274-en - köztük a legnagyobb frakciót adó néppártiak - ellenezték, 54-en pedig tartózkodtak.
Az EP-állásfoglalásból jogi értelemben semmilyen kötelezettség nem hárul Magyarországra.
KemĂ©ny bĂrálatok
TĂz pontban foglalta össze az EurĂłpai Parlament szocialista Ă©s zöld frakciĂłja a magyar alkotmánnyal, Ă©s az ennek következtĂ©ben mĂłdosult jogrendszerrel kapcsolatos Ă©szrevĂ©teleit. A határozat lĂ©nyegĂ©ben a Velencei Bizottság jĂşnius 18-án elfogadott jogi szakvĂ©lemĂ©nyĂ©n alapul. A dokumentum szerint a sarkalatos törvĂ©nyeknek nem szabad olyan átfogĂłan lefedniĂĽk jogalkotási terĂĽleteket, mint ahogyan azt a kormány nyilatkozataibĂłl várni lehet.
A Velencei Bizottság, Ă©s az EP baloldali frakciĂłi szerint az adĂł- Ă©s nyugdĂjĂĽgyi jogszabályokat csak egyszerű többsĂ©get igĂ©nylĹ‘ törvĂ©nyekben szabad rendezni, hogy azokat a kĂ©sĹ‘bbi kormányok is könnyen mĂłdosĂtani tudják. Ugyanebben a pontban kĂ©ri az EP a KöltsĂ©gvetĂ©si Tanács mandátumának felĂĽlvizsgálatát is, amely a szemĂ©lyi átrendezĂ©s után szerinte tĂşl szĂ©les körű jogosĂtványokat kapott.  A szocialista Ă©s a zöld frakciĂł felszĂłlĂtja a kormányt az alkotmány preambulumának mĂłdosĂtására is. KĂ©ri, hogy az Ăşj változatban a kabinet prĂłbáljon meg egysĂ©ges vĂ©delmet nyĂşjtani a magyar állampolgároknak vallásra, szexuális beállĂtottságra Ă©s származásra tekintet nĂ©lkĂĽl. A kĂ©pviselĹ‘csoportok azt is kĂ©rik, hogy a kormány szögezze le az állam Ă©s az egyház szĂ©tválasztását.  A Velencei Bizottság korábban kifogásolta a határon tĂşli magyarok iránti felelĹ‘ssĂ©gvállalás alkotmányos rögzĂtĂ©sĂ©t is. Ezt meglovagolva az alkotmányrĂłl szĂłlĂł plenáris vitában a szocialisták azt állĂtották, hogy Magyarország ezzel joghatĂłságot prĂłbál gyakorolni más ország terĂĽletĂ©n. A határozattervezetben a frakciĂłk azt kĂ©rik a kormánytĂłl, hogy mondja ki: Magyarország tiszteletben tartja más országok terĂĽleti integritását.
Orbán: az alkotmány védelem alatt áll
A bĂrálat elfogadása elĹ‘tt egyĂ©bkĂ©nt Orbán Viktort hallgatta meg Strasbourgban az EurĂłpai Parlament. Habár a magyar uniĂłs elnöksĂ©g Ă©rtĂ©kelĂ©se volt napirenden, több politikus is bĂrálta az alkotmányt. Ezekre a kritikákra Orbán Viktor Ăşgy reagált, "egyetlen eurĂłpai kormánynak sincs joga ahhoz, hogy megmondja a magyaroknak, milyen alkotmányuk legyen".
A határozat elfogadása elĹ‘tt a magyar kormányfĹ‘ sajtĂłtájĂ©koztatĂłján azt mondta, semmilyen jelentĹ‘sĂ©ge nincs annak, hogy az EurĂłpai Parlament kĂ©pviselĹ‘i milyen határozatot fogadnak el a magyar alaptörvĂ©nyrĹ‘l, "ez egy jottányit sem befolyásolja a magyar parlamenti kĂ©pviselĹ‘k munkáját". Kijelentette azt is: az alkotmány eurĂłpai vĂ©delem alatt áll. Minden nemzetnek joga van a saját alkotmányához, ráadásul a magyar alaptörvĂ©ny egy modern, eurĂłpai alkotmány, az Ă©letet, a családot, a nemzetet Ă©s az emberi mĂ©ltĂłságot állĂtja közĂ©ppontja, "ezĂ©rt mi bĂĽszkĂ©k vagyunk erre az alkotmányra" - közölte.
A cikk forrása a HĂrszerzĹ‘.hu-n ide klikkelve Ă©rhetĹ‘ el.
 |