Az EurĂłpai UniĂłnak nem áll hatalmában szankciĂłkat alkalmazni szuverĂ©n tagállamai ellen, de megprĂłbálnak diszkrĂ©ten nyomást gyakorolni, amikor demokratikus alapĂ©rtĂ©kek vannak veszĂ©lyben. Ez törtĂ©nt Ausztria esetĂ©ben, amikor Jörg Haider vezetĂ©sĂ©vel az Osztrák Szabadságpárt (FPĂ–) bekerĂĽlt a kormányba, Ă©s ez törtĂ©nik most Magyarország esetĂ©ben is - állĂtotta Michnik a konzervatĂv Die PressĂ©nek. A riporter az egĂ©sz oldalas interjĂşban több más tĂ©ma között kĂ©rdezte MagyarországrĂłl is Michniket. "Az eredmĂ©ny nem igazán nagy, de kevĂ©s eredmĂ©ny is jobb, mint a semmi" - vĂ©lekedett az egykori ellenzĂ©k egyik vezetĹ‘ szemĂ©lyisĂ©ge.
Michnik kijelentette, "kĂĽlönlegesen aggasztĂłnak" tartja a magyarországi politikai fejlemĂ©nyeket, nem csak Magyarország, de a kelet-közĂ©p-eurĂłpai tĂ©rsĂ©g minden volt kommunista országa szempontjábĂłl. "IjesztĹ‘ pĂ©lda arra, hogyan lehet EU-tagállamokban teljesen demokratikus Ăşton olyan állammodellt megvalĂłsĂtani, amit Ă©n kvázi diktatĂşrának neveznĂ©k" - fogalmazott.
Ăšgy vĂ©lekedett, Lengyelország is kapott "ĂzelĂtĹ‘t" ilyen folyamatokbĂłl Jaroslaw Kaczynski kormányzása idejĂ©n. A Kaczynski-kormány idejĂ©n lefektettĂ©k egy "Negyedik Lengyel Köztársaság" alapjait, egy erĹ‘sen centralizált, autoriter mĂłdon kormányzott államĂ©t, amelyben minden demokratikus intĂ©zmĂ©nynek egy párt gyámsága alatt kellett állnia - mondta Michnik. "A Kaczynski-kormányt kĂ©t Ă©v után leváltották, de Orbán Viktor mögött kĂ©tharmados többsĂ©g áll, Ă©s ez megrázĂł" - tette hozzá.
A cikk ide klikkelve olvashatĂł tovább a HĂrszerzĹ‘.hu-n.Â
Ma egy Ă©ve Ărta Konrád György DemokratĂşra? cĂmmel az alábbiakat.Â
Hogy ezt a nĂ©p akarta? Igen, kĂ©tharmadrĂ©szt. Hagyta magát becsapni? Ilyen butácska? Vagy Ă©ppen erre vágyott, ez az ĂzlĂ©se? ĂŤgy Ă©lt az egĂ©sz huszadik században? Horthy alatt is, Kádár alatt is? És Ă©n ezt az országot Ă©s ezt a világlátást szeretem? De tudom, hogy csĂşszkál a hangulata, most beemel a hatalomba, aztán váratlanul kiejt onnan. Egyik hangom azt mondja: gyerekes mĂ©g, meg lehet etetni, nagy kortyokban nyeli a szervezett demagĂłgiát. TetszĂ©ssel fogadja a tömegmozgalmi radikalizmus nyelvezetĂ©t Ă©s hangulatát?
Nem nagy öröm, hogy nem osztozom a magyarok többsĂ©gĂ©nek a hangulatában, mert akárhogy is, ez az Ă©n országom is. GyanĂtom, hogy akármilyen kedĂ©lyváltozással, de ebben a városban Ă©s falun fogok köszönni a szembejövĹ‘ ismerĹ‘söknek. Hogy volt 1944-ben? Nem repestem a haza keblĂ©n, Ă©s nem tudom, hogy a lakosság mekkora hányada szavazott volna amellett, hogy a deportáltak ne jöjjenek vissza a házukba. És a fordulat Ă©ve? 1948–1949? Nyári szĂĽnidĹ‘re hazamentem egy vidám, sokarcĂş osztálybĂłl, szeptemberben ahogy belĂ©pek, mindenki ĂĽl a helyĂ©n, Ă©s mozgalmi dalokat Ă©nekel. Három elátkozottat kivĂ©ve, Ă©n ezekhez lĂ©ptem oda, Ĺ‘k lettek a barátaim. A sokaság akkor is Ă©ltette a bölcs vezĂ©rt, Ă©s akkor is az az egy mindent felfalĂł kisgömböcpárt ĂĽnnepelte Ă©s nevezte magát forradalminak, mivelhogy megdöntötte a többpártrendszert, Ă©s felĂ©pĂtette az egypárturalmat. Egy nĂ©p, egy birodalom, egy vezĂ©r, szĂĽletĂ©sem Ă©vĂ©ben, 1933-ban ez volt a nĂ©met köztársaságban a plurális demokrá ciát felszámolĂł, a politikai ellenfeleket bebörtönzĹ‘, a teljes sajtĂłcenzĂşrát bevezetĹ‘ jelmondat. Ezt szerettĂ©k az oroszok is, miután Sztálin a sok irányzat között rendet csinált, kivĂ©ve a lágerbe zártakat Ă©s az otthon rettegĹ‘ket.
A homogenizáciĂł, az eszmei-politikai egysĂ©g megteremtĂ©se, a Gleichschaltung elĂ©g gyorsan megy, szinte hĂłnapok alatt, ha a társadalom nem irtĂłzik az államapavallástĂłl, ha a tejbegrĂzt Ă©s a fenekest is onnan felĂĽlrĹ‘l várják, fĂ©lik Ă©s tartják normálisnak. Ăšjra állampárt? Egy Ăşj, lazább totalitarizmus? DemokratĂşra? Mismás a demokráciábĂłl Ă©s a diktatĂşrábĂłl? VezĂ©ri állam parlamentáris keretek között? Nem könnyű vállalkozás, nemcsak gyĹ‘zni lehet vele, de arcra esni is. Ha megint diktatĂşra, akkor megint demokratikus ellenzĂ©k. A rituálisan felmagasztalt vezĂ©rt a szent beavatottság dicsfĂ©nyĂ©be kell helyezni. Egy ellenzĂ©kinek tartott román termĂ©szettudĂłstĂłl hallottam ezt a mondatot: AzĂ©rt a nagy conducator sem tudhat mindent. A felfuvalkodás szokásos vĂ©ge közismert: kipukkanás. ElĹ‘bb azonban dagadás, dagadás. Magyarország folytatja szokásos imbolygását Nyugat Ă©s Kelet között. SzerzĹ‘dĂ©s vagy önkĂ©ny? CivilizáciĂł vagy barbárság? MelldöngetĂ©s vagy önfegyelem? Kelet-EurĂłpában nem gyöngĂĽl a moszkvai stĂlusĂş, putyinista kĂsĂ©rtĂ©s. Van-e hajlandĂłsága a megválasztott politikusoknak a fair play-re? Be tud illeszkedni ez a legĂşjabb magyar kĂ©pzĹ‘dmĂ©ny az eurĂłpai konzervatĂv palettába sajátos szĂnkeverĂ©k gyanánt? Ez talán menne egy darabig, amĂg elĹ‘ nem áll egy vaskos botrány. A botrány pedig terem, mint a gomba. AmĂg a lendĂĽlet tovább nem sodorja a fenyegetĹ‘zĹ‘ket a tettekhez, amĂg el nem kezdĹ‘dnek a perek, amelyek termĂ©szetesen politikai perek lesznek, ha lesznek, Ă©s koncepciĂłs perek, amit az is bizonyĂt, hogy a kĂ©zben tartott bűnĂĽldözĂ©s igazságszolgáltatása csak a vesztest ĂĽti. A legĂşjabb választások tanĂşsága szerint sem a szlovákoknak, sem a lengyeleknek nem tetszik a radikális nacio nalizmus. Nem kölcsönöztek gusztust a centrális erĹ‘tĂ©rhez Orbán mĂłdra, Ă©tlapjukon a hasonlĂł fogásokat mellĹ‘ztĂ©k. UgyanĂgy a szerbek Ă©s a románok is, okosabbak annál, hogysem egy fĹ‘okosra bĂzzák testestĂĽl-lelkestĂĽl magukat.
Mi is válaszĂşthoz Ă©rkeztĂĽnk: jobbrabalra szertefut, a közĂ©psĹ‘ cĂ©lra jut. Tisztelt jobboldal, tanuljon az eurĂłpai rĂ©gi konzervatĂv pártoktĂłl, ezeknek erĂ©nyei közĂ© tartozik a pallĂ©rozott modor, az udvariasság a vetĂ©lytársakkal szemben, Ă©s a viszolygás minden vezĂ©ri pöffeszkedĂ©stĹ‘l. Az egyes szám elsĹ‘ szemĂ©ly patetikus-katonás használata kerĂĽlendĹ‘. A vendĂ©glátĂł tanĂtĂł a legalacsonyabb szĂ©kre ĂĽljön, mondták a bölcs rabbik.
A párthoz hasonlĂł, katonai szervezettsĂ©gű, feltĂ©tlen alárendeltsĂ©gekre Ă©pĂĽlĹ‘ kormányzat zászlĂłlengetĹ‘ tömeggyűlĂ©sekkel, hĂ©zagtalanul engedelmes adminisztráciĂłval, az elhajlĂłk gyors fĂ©lreállĂtásával, az ellenĹ‘rzĹ‘ szervek feltĂ©tlen lojalitásának biztosĂtásával figyelemre mĂ©ltĂł kĂsĂ©rlet a rĂ©gimĂłdi parancsuralom korszerűsĂtett restauráciĂłjára. Nem könnyű, igazán nem könnyű, valahogy ki kell kapcsolni az eurĂłpai kartársakat, sarokba szorĂtani a belsĹ‘ ellenzĂ©ket, felsorakoztatni a nagy nemzeti álom mellĂ© az Ă©rtelmisĂ©g hajlandĂł rĂ©szĂ©t, a másikat pedig szembesĂteni a megĂ©lhetĂ©s nehĂ©zsĂ©geivel, a szigorĂş fĹ‘nöksĂ©g alá rendelt kĂ©pernyĹ‘n pedig idĹ‘nkĂ©nt megmutatni az ĂĽgyeletes dĂ©monokat testes fĂ©rfiak között összebilincselt csuklĂłval. Ez esik jĂłl az embereknek? Lesznek olyanok is, akiket szolgaszájjal lehet ellensĂ©gnek, átoknak nevezni, akik berzenkednek, okoskodnak, akik nem kĂ©pesek felfogni ennek a vadonatĂşj forradalomnak a mĂ©lyen rejlĹ‘ tanĂtását.Mint pĂ©ldául a jogállam centrális erĹ‘tĂ©rrĂ© valĂł átgyurmázása. Forradalmak zsarnokságok ellen törnek ki, de hol volt itt a zsarnokság? A parlamentben, ahol a kĂ©pviselĹ‘k egy rĂ©sze bedugta a fĂĽlĂ©t Ă©s kitolongott a terembĹ‘l, ha a vezĂ©r elĹ‘dje szĂłlt. A zsarnokot fĂ©lni szokták, de vajon kitĹ‘l fĂ©ltek ezek a honatyák? És milyen titkos tablettát szednek humor Ă©s társalgĂłkedv ellen? És milyen ajzĂłszerrel fokozzák hitĂĽket abban az alapeszmĂ©ben, hogy a világ olyan, amilyennek Ĺ‘k hinni szeretnĂ©k, Ă©s hogy ellenkezĹ‘ pisszenĂ©s nĂ©lkĂĽl igazodik a fĹ‘nök vĂziĂłjához? Majd jön a hamvazĂłszerda, de elĹ‘bb csak farsangoljanak. Kedves egĂ©szsĂ©gĂĽkre!
Ide klikkelve éri el a cikk forrását a Nol.hu-n. |