ArrĂłl, hogy a Demokratikus KoalĂciĂł Platform mikĂ©nt reagál a kongresszusi határozatra, amely pártszavazási kezdemĂ©nyezĂ©sĂ©nek visszavonására kĂ©rte, nĂ©hány napon belĂĽl döntenek. Gyurcsány Ferenc kifejtette: az MSZP-ben egyszerre vannak jelen, akik a legfĹ‘bb feladatnak a leszakadĂłk vĂ©delmĂ©t tartják, Ă©s azok, akik a modernizálĂłbb, a közĂ©posztály felĂ© nyitott polgári baloldali politikát kĂ©pviselik. Szerinte egyĂĽttműködĂ©sre van szĂĽksĂ©g a kĂ©t irányzat között, hogy az MSZP a hagyományos baloldaltĂłl a - szabadelvűek Ă©s mĂ©rsĂ©kelt konzervatĂvok felĂ© nyitott - polgári balközĂ©pig terjedĹ‘ politikai spektrumot le tudja fedni. A volt miniszterelnök ugyanakkor Ăşgy ĂtĂ©lte meg, a pártvezetĂ©s többsĂ©gi határozattal le akarta zárni ezt a vitát. "ErrĹ‘l szĂłlt a kongresszus, ahol világos lett, hogy a kĂĽldöttek többsĂ©ge nem a kĂ©t irányzat egyĂĽttműködĂ©sĂ©t, hanem az egyik, a hagyományos baloldali felfogás dominanciáját akarja. Ehhez kĂ©pest aprĂł siker, hogy a hivatalos dokumentumokban nem jelent meg a balra fordulás igĂ©nye, hanem az MSZP-t nyitott baloldali nĂ©ppártkĂ©nt határoztuk meg" - mondta. ArrĂłl is beszĂ©lt, hogy az elvi viták ellenĂ©re az MSZP több ĂĽgyben most sem tradicionális baloldali álláspontot kĂ©pvisel. Mint mondta, kormányának az a döntĂ©se, hogy a szociális támogatásĂ©rt meg kell dolgozni, konzervatĂv megközelĂtĂ©s, azt sugallja, hogy a közössĂ©g Ă©rdemei szerint segĂt valakinek, s ezzel az MSZP balszárnya is egyetĂ©rt. A magán-nyugdĂjpĂ©nztári rendszer melletti kiállás sem hagyományos baloldali, hanem liberális-konzervatĂv program, hiszen az eurĂłpai baloldal döntĹ‘en a társadalombiztosĂtási alapĂş nyugdĂjrendszert támogatja - fűzte hozzá. Elmondta ugyanakkor: nem az a cĂ©lja, hogy liberális Ă©s konzervatĂv emberek jelenjenek meg csapatostul az MSZP-ben, hanem hogy a szocialista párt alkalmas legyen az Ĺ‘ kĂ©pviseletĂĽkre is. AzĂ©rt - folytatta -, mert nincs a kormányváltáshoz szĂĽksĂ©ges kĂ©t Ă©s fĂ©l milliĂł, hagyományosan baloldali szavazĂł, s hagyományos baloldali programmal nem lehet sikeresen kormányozni, erĹ‘ssĂ© tennĂ© Magyarországot.
KitĂ©rt arra is, vĂ©lemĂ©nye szerint a párt kinyitásátĂłl nem kell tartani, erre megy a világ, a NĂ©met Szociáldemokrata Párt elnöksĂ©ge nemrĂ©g pĂ©ldául azt kezdemĂ©nyezte: a baloldali választĂłk rĂ©szvĂ©telĂ©vel elĹ‘választás döntsön arrĂłl, hogy ki legyen pĂ©ldául a berlini polgármesterjelöltjĂĽk, vagy bármely más jelöltjĂĽk. "De ha a többsĂ©g ellenáll annak, hogy szĂ©lesĂtsĂĽk a döntĂ©sben rĂ©szt vevĹ‘k körĂ©t, tudomásul veszem" - mondta. Azzal kapcsolatban, hogy a kongresszus cĂ©lja az egysĂ©gteremtĂ©s volt, Ăşgy vĂ©lekedett: egyelĹ‘re nem dĹ‘lt el, hogy a kĂ©t irányzat közötti egyĂĽttműködĂ©s megteremthetĹ‘-e, mivel a leszakadĂłk Ă©rdekvĂ©delme Ă©s a modernizáciĂłs igĂ©nyek egyidejű kielĂ©gĂtĂ©se nagy kihĂvás, amelyet a szocialista pártban ráadásul nehezen áthidalhatĂł erkölcsi Ă©s emberi konfliktusok terhelnek. "De nekem mĂ©g nem fogyott el a tĂĽrelmem" - fűzte hozzá. "ArrĂłl, hogy az MSZP olyan irányba változzon, amit mi szeretnĂ©nk, nem fogunk lemondani. De Ă©rtenĂĽnk kell, hogy a vezetĂ©s ezt az egysĂ©g megbontásakĂ©nt magyarázza. Azt is Ă©rezzĂĽk persze, hogy a tagság, Ă©s kĂĽlönösen a baloldali szavazĂłk többsĂ©ge változást akar. Ez nem könnyen feloldhatĂł konfliktus, vĂ©giggondoljuk, mit kell tenni ebben a helyzetben" - mondta.
Gyurcsány Ferencet meglepte, hogy a kongresszus napirendre vette Ă©s támogatta azt a határozati javaslatot, amely - a többi között közvetlen pártelnökválasztást Ă©s a vezetĹ‘k vagyonnyilatkozatának ellenĹ‘rizhetĹ‘sĂ©gĂ©t szorgalmazĂł - pártszavazási kezdemĂ©nyezĂ©sĂ©nek visszavonására kĂ©rte a Demokratikus KoalĂciĂłt. A korábbi miniszterelnök szerint vannak, akik szĂłszegĂ©skĂ©nt Ă©rtelmezik, hogy az elnöksĂ©g annak ellenĂ©re nem Ă©rvelt a kongresszusi határozat elfogadása ellen, hogy elĹ‘zĹ‘leg az a megállapodás szĂĽletett: a Demokratikus KoalĂciĂł befejezi az aláĂrásgyűjtĂ©st, ha az elnöksĂ©g javaslatára a választmány kiĂrja a pártszavazást. "Ez Ăgy is törtĂ©nt, de a kongresszuson sokan szembefordultak korábbi ĂgĂ©retĂĽkkel, Ăşgy tűnik, megszegtĂ©k a szavukat" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc, hozzátĂ©ve, a kongresszus bonyolult helyzetet állĂtott elĹ‘. A Demokratikus KoalĂciĂł vezetĹ‘i hĂ©tfĹ‘n egyeztetnek, Ă©s Ĺ‘ remĂ©li, hogy nĂ©hány napon belĂĽl válaszolni tudnak a kongresszus kĂ©rĂ©sĂ©re. "Hogy mikĂ©nt, nem merem megjĂłsolni. Nem akarunk ártani, de az elnöksĂ©g javaslatára hozott választmányi döntĂ©st mi aligha tudjuk visszavonni" - mondta.
Gyurcsány Ferenc rĂ©szsikerkĂ©nt Ă©rtĂ©kelte, hogy a határozat a pártszavazási kezdemĂ©nyezĂ©s cĂ©ljaival egyezĹ‘en szigorĂşbb etikai Ă©s összefĂ©rhetetlensĂ©gi, valamint átláthatĂłbb gazdálkodási szabályokat elĹ‘Ărását sĂĽrgeti. Szerinte ez azt jelzi, hogy a többsĂ©g elfogadta ezt az igĂ©nyĂĽket, ám "ha egy pártban vissza lehet vonni az adott szĂłt, kĂ©rdĂ©s, hogy következik-e bármi ebbĹ‘l a határozatbĂłl".
Az MTI felvetĂ©sĂ©re, hogy hĂrek szerint a kongresszuson több párttársát Ă©lesen kritizálta, Gyurcsány Ferenc azt mondta: ezeknek a bĂrálatoknak a hivatalos párttestĂĽletek elĹ‘tt a helye. "Az elfogadhatatlan lenne, ha Ă©n egy interjĂşban bármelyik párttársamat kritizálnám. De egy zárt kongresszusi ĂĽlĂ©sen miĂ©rt kellene szemĂ©rmeskedni? MiĂ©rt ne lehetne azt mondani, hogy amit te csinálsz, az nincs rendben? Egyebek mellett azt kifogásoltam, hogy olyanok, akik mindent megtettek, hogy a kormányom tagjai legyenek vagy maradjanak, a választási veresĂ©g után szembefordultak kormányom politikájával" - fejtette ki.
A cikk forrása ide klikkelve érhető el a Nol.hu-n. |