Igaztalan játék

2011-11-04 05:05:00

Igaztalan játékba kezdett az MSZP. Eddig arra panaszkodtak, hogy az egyik, általuk bejegyzett platform, a Demokratikus Koalíció miatt nem tudnak eléggé a Fidesz gaztetteire összpontosítani, erre most is Gyurcsányékkal foglalkoznak. Az utóbbi napokban azzal próbálkoznak, hogy akik eljöttek a pártból, csak egy törpe kisebbség.

Afféle liberálisok, új SZDSZ. Itt azért megjegyzem, hogy különösen hangzik MSZP-s politikusok szájából a liberálisozás, mint szitkozódás - nem volt kötelező 12 éven át a szabad demokratákkal kormányozni. 1994-ben Horn Gyula kérte fel őket koalícióra - helyesen -, bár egyedül is vihette volna az ország ügyeit. Medgyessynek és Gyurcsánynak - 2002 és 2006 győzteseinek - pedig szüksége volt a Házban ugyanehhez az SZDSZ-es képviselők voksaira is. A mai MSZP pont úgy beszél a liberálisokról, mint a Fidesz...

Az MSZP ezzel az "új SZDSZ"-szöveggel a párttagok egy részében mélyen meglevő utálatra próbál rájátszani, csak éppen a célpontokra, vagyis a kilépőkre végképp nem igaz az állítás. Ráadásul igyekszik figyelmen kívül hagyni, hogy a Demokratikus Koalíció a konzervatív és liberális értékekre is nyitott, de balközép párt lesz.

Az MSZP-ben hirtelen liberális lett Vitányi Iván, akit - amíg Gyurcsánnyal nem tartott - a szociáldemokrácia doyenjének tartottak a Jókai utcában. Vagy nem elég baloldali a pártban mindig is köztiszteletnek örvendő Kósáné Kovács Magda, az MSZP volt minisztere és európai uniós képviselője, akit ott volt a DK október 22-ei rendezvényén? Mi lett a baj hirtelen Vojnik Mária baloldaliságával, aki 2006-ban egyéni mandátumot nyert az MSZP-nek és kiváló munkát végzett Székely Tamás mellett, mint az egészségügyi tárca államtitkára? Netán nem elég baloldali Csiha Judit, aki miniszter volt még a Horn-kormányban? Ők a liberális kisebbség? Csontos János sem tisztességes baloldali, bár egyéniben nyert 2006-ban? Vagy itt van Gedei József, aki ugyancsak egyéni mandátumot nyert az MSZP-nek, Jászberény szocialista polgármestere volt - és ma a Demokratikus Koalíció Országos Tanácsának elnöke. Az OT-ban számos más volt szocialista képviselő is szerepet vállalt, és nem azért jöttek el az MSZP-ből, mert liberálisok, hanem mert ilyen-olyan okból váltani akartak.

És mi a gond a Gyurcsány-, majd Bajnai-kormány tisztségviselőivel, szocialista miniszterekkel és államtitkárokkal: Molnár Csabával, Ficsor Ádámmal, Oláh Lajossal, Varju Lászlóval, Vadai Ágnessel, Arató Gergellyel, Avarkeszi Dezsővel? Amíg bent vannak rendes szocik, ahogy eljönnek, gaz liberáisok? Gyurcsány Ferenc nem az MSZP színeiben vívta ki Orbán Viktort legyőzve a párt történetének utolsó választási győzelmét? Ha nem tartották baloldalinak, miért vállalt szerepet a kormányában Szekeres Imrétől Baja Ferencig minden szocialista vezető?

Azt gondolom, több méltányosság és tisztelet járna az eljövőknek egykori pártjuk részéről. Ez a kiretusálási kísérlet egész egyszerűen méltatlan egykori párttársakhoz, a címkézés, amely csak az MSZP-n belüli feszültség levezetését szolgálná, nem vezet sehova. Illetve vezet, de az nem járható út. A Demokratikus Koalíció és az MSZP együttműködésre van ítélve a következő választáson, hogy leválthassák Orbán-rendszerét.

Ezt kellene szem előtt tartani.

Vissza...